Stredajší dátum, 11. november symbolizuje v kalendári deň, keď bolo v roku 1918 o 11-tej hodine a 11-tej minúte podpísané prímerie k ukončeniu prvej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti si v rovnakom termíne a čase uctia pri vojnových hroboch pamiatku padlých vojakov aj zástupcovia mesta Banská Bystrica.

DSD_0976Na rímskokatolíckom, evanjelickom, židovskom cintoríne a pri pamätníku v Majeri, vzdajú poctu obetiam vojny kvetmi vlčieho maku. Na zabezpečenie starostlivosti o vojnové hroby vyčlenila samospráva spolu s príspevkom MV SR tento rok takmer 10 tis. eur.

V roku 2013 si mohla široká verejnosť pripomenúť pamiatku obetí vojnových konfliktov pri pomníku v miestnej časti Rudlová, kde sa zároveň v symbolickom čase rozozvučal zvon zo zvonice na Strmej ulici. O rok neskôr sa Deň vojnových veteránov presunul na rímskokatolícky cintorín.

„Podobne ako minulý rok, aj teraz sa hlavný pietny akt kladenia vencov a kytíc uskutoční o 11:11 hod. na Rímskokatolíckom cintoríne na Námestí Štefana Moysesa. Tento rok sme v spolupráci so Stredoslovenským múzeom pripravili pre žiakov základných škôl a verejnosť aj výstavu a odbornú prednášku na tému Banskobystričania v osudoch prvej svetovej vojny,“ hovorí Jana Pelikánová z Oddelenia kultúry MsÚ.

Pietny akt počas 11. novembra je vo svete, a v posledných rokoch aj na Slovensku, známy ako Deň červených makov.

„Názov je odvodený od symbolu tohto dňa, červeného divého maku, ktorý použil v básni Na flámskych poliach kanadský vojenský lekár, podplukovník John McCrae ako symbol spomienky na hrôzy vojny a zbytočnosti smrti. Je prejavom úcty nás živých, aktom poďakovania sa všetkým padlým vojakom. V rámci rozvíjajúcej sa spolupráce s mestom Banská Bystrica sme dobrovoľne a iniciatívne zabezpečili už počas októbra úpravu vojnových hrobov na rímskokatolíckom cintoríne a pri pamätníku v Majeri,“ hovorí Bohuslav Hladík, tajomník Zväzu vojakov SR – klubu vojenských dôchodcov v Banskej Bystrici.