Poplatok narastie o 7,30 eura na osobu. Dôvodom zvyšovania je dlhodobý mínus odpadového hospodárstva v Banskej Bystrici.

Banskobystričania si od nového roka priplatia za smeti. Aj keď sa v súvislosti s tvorbou rozpočtu na nasledujúci rok hovorilo o nutnosti zvyšovania dane, poslanci aj primátor hovorili o postupnom navyšovaní. Nakoniec sa zastupiteľstvo s vedením mesta rozhodlo pre skokovú zmenu. Po novom budú Banskobystričania platiť nie 21,90 eur, ale 29,20 eur za osobu. „Dohodli sme sa, že nebudeme rezať mačke chvost na viackrát. Je vecou názoru, či sedem eur je veľa, v každom prípade, porovnávali sme si výšku poplatku za likvidáciu odpadu aj v iných krajských mestách. Mali sme druhú najnižšiu cenu a týmto navýšením sme niekde v prostriedku. Aj iné krajské mestá navyšujú poplatky, lebo nedokážu vykrývať náklady, ktoré sú vysoké,“ hovorí primátor Peter Gogola.

Banskobystrická samospráva dotovala odpadové hospodárstvo sumou 500-tisíc eur. Po zvýšení poplatkov by mala byť táto strata vykrytá. Milan Lichý (BBA) upozornil, že v ďalšej fáze by malo mesto hľadať úsporu vo výdavkovej časti. Banská Bystrica dlhodobo platí jeden z najvyšších poplatkov za uskladnenie odpadu. Zmluvy so spoločnosťou Marius Pedersen sú však nevypovedateľné. Aj samotný ekonomický námestník však priznáva, že banskobystrická skládka patrí k najmodernejším na Slovensku a mesto sa už nijako nepodieľa na jej prevádzke. Podľa Lichého je však nutné naďalej vyvíjať tlak verejnej mienky na súkromného prevádzkovateľa skládky. Rovnako je dôležité zlepšiť separáciu odpadu, kde pri nesprávnom triedení vznikajú ďalšie zbytočné náklady. Poslanci upozornili aj na priestor pri vymáhaní nedoplatkov za komunálny odpad.

Primátor si uvedomuje nepopulárnosť zvyšovania daní, ale dúfa, že sa mu podarí občanom tento krok vysvetliť. „Je nemorálne očakávať za službu, ktorú čerpám v plnom rozsahu, že mi na ňu bude niekto priplácať. To je ako keby niekto povedal, že si objednám paušál od poskytovateľa mobilnej siete a potom budem čakať, že sa mi naň budú skladať rodinní príslušníci alebo susedia,“ dodal primátor Gogola.