Najväčšia nádej nielen banskobystrického, ale aj slovenského motoristického športu, Richard Gonda, postúpil vo svojej kariére opäť o stupienok vyššie. Tento rok bude talentovaný pretekár z mesta pod Urpínom krúžiť na okruhoch v rámci seriálu World Series by Renault (WSR) 2011. V súťaži Eurocup Formula Renault 2.0 bude hájiť farby českej stajne Křenek Motorsport.

Uznávaná súťaž každoročne priláka na tribúny najznámejších európskych okruhov státisíce divákov. Mladé nádeje bojujú o umiestnenia v štyroch medzinárodných triedach. Úspech v Eurocup-e Formula Renault 2.0 môže byť vstupenkou medzi elitu. Svoje o tom vedia Kimi Räikkönen, Felipe Massa či Lewis Hamilton, ktorí na ceste do kokpitu Formuly 1 okúsili práve WSR. Teraz je na mladom Gondovi, či svojou jazdou, výkonmi a hlavne dosiahnutými výsledkami napodobní týchto slávnych pilotov a zviditeľní sa natoľko, že po ňom budú aj naďalej siahať manažéri a šéfovia tímov z vyšších a vyšších súťaží.

Čo sa týka dvojlitrového Renaultu, skúsenosti s týmto monopostom už 17-ročný Banskobystričan má. Usilovne ich zbieral v minuloročnej sezóne, v ktorej do posledného preteku bojoval o absolútne prvenstvo v Carpathian Cupe 2010. Nakoniec sa však musel uspokojiť s druhým miestom.

Richard má v týchto dňoch za sebou testy na španielskych okruhoch Motorland Aragón a Circuit de Catalunya. V Aragóne zo seba rýchlo striasol nervozitu nováčika a po zoznámení sa s traťou začal v porovnaní časov predbiehať skúsenejších súperov. „Kombinácia rýchlych a technických úsekov bola super. Než som spoznal všetky kľúčové miesta na trati, niekoľkokrát som sa dostal do hodín. V spolupráci s tímom som sa kolo od kola zlepšoval,“ radoval sa Richard, ktorému nepokazili dojem z prvých testov vo WSR ani dočasné problémy s elektronikou. Na najrýchlejšieho jazdca stratil v Aragóne iba 2,61 sekundy, čo potešilo aj šéfa stajne Křenek Motorsport. „Richard jazdí s formulou Renault ešte len druhú sezónu a týmto výsledkom som pozitívne prekvapený. Nehľadiac na to, že jazdu od jazdy zrýchľoval a ešte zďaleka nedosiahol svoj limit,“ chválil Josef Křenek.

Nasledujúce testy v Barcelone ukázali, aké ťažké bude pre nováčika šampionátu presadiť sa na slávnych európskych okruhoch. Náročná trať neodpustila žiadnu chybu. „Bolo to náročné, no postupne som zrýchľoval. Potom som však stratil koncentráciu a s dosiahnutými časmi som nebol spokojný. Až posledný výjazd na nových gumách mi opäť zdvihol náladu, bohužiaľ potom už nebol čas ďalej sa zlepšovať,“ sebakriticky priznal talent z materskej stajne Sophidea Racing Team.

Cez čiastkové problémy boli testy v Barcelone pre Richarda ďalšou školou a obrovskou skúsenosťou i poučením. Všetko získané sa pokúsi zúročiť v nadchádzajúcej sezóne, ktorá pre neho odštartuje 16. apríla v španielskom Aragóne.

V nadväznosti na vstup do série WSR predstavil Sophidea Racing Team úplne nový web Richarda Gondu, kde nájdete všetky dôležité informácie nielen o kariére tohto mladého pretekára. Zaujímavé informácie možno nájsť tiež v našom rozhovore, ktorý nám Richard poskytol ešte v auguste minulého roka.