Súčasťou festivalu Prvý človek bol umelec 2, ktorý organizuje Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici v čase od augusta do decembra tohto roku, je aj novembrové autorské čítanie Anasoft litera.

Tentoraz príde do Banskej Bystrice spisovateľka Zuzana Cigánová, ktorá bola v minulosti známa predovšetkým ako skvelá herečka. V posledných rokoch ju však vnímame skôr ako autorku kníh, ktoré si podmaňujú nielen čitateľov, ale aj kritikov.

Vo Vile Dominika Skuteckého v stredu 22. novembra o 17. 00 h Zuzana predstaví svoje nové dielo Aksál. Je to príbeh štyridsiatnika Jula, talentovaného architekta, majiteľa úspešnej firmy, ktorému zamotá hlavu krásna, krehká Liliana. Autorkin lyrický jazyk, obohatený o mnohé podnetné roviny, kde je každá veta myšlienkou, podčiarkuje túto jedinečnú mozaiku ľudských citov a túžení.

Za Aksál (odzadu čítané ako „láska“) sa Zuzana Cigánová  zaradila medzi finalistov tohtoročnej ceny Anasoft litera za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku. Finalistkou tejto prestížnej literárnej ceny bola tiež v roku 2008 – za knihu Šampanské, káva a pivo, a v roku 2013 – za knihu Špaky v tŕní. Aksál je jej siedma kniha.

Láska je príroda v nás. A príroda je najmocnejšia. A robí si, čo chce. Aj živelné pohromy. Prvý pohľad, prvý dotyk a vlna cunami zmetie všetko, čo doteraz dávalo zmysel. Pozrieme sa na to očami aktérov známeho, a predsa celkom iného trojuholníka. Lyrický jazyk Zuzany Cigánovej, obohatený o mnohé podnetné roviny, kde je každá veta myšlienkou, podčiarkuje túto jedinečnú mozaiku ľudských citov a túžení… (Zuzana Cigánová: Aksál)

Zuzana Cigánová, ktorá v lete oslávila okrúhle životné jubileum 70 rokov, účinkovala v desiatkach filmov a inscenácií. Nezabudnuteľná je jej postava Teriny v v cenami ovenčenej poeticko-romantickej dráme Romance pro křídlovku (1966), ktorú podľa básnickej poviedky Františka Hrubína sfilmoval režisér Otakar Vávra. Zuzana si tu zahrala po boku hercov Jaromíra Hanzlíka, Štefana Kvietika či Karla Rodena. Od roku 1970 pôsobila v Činohre SND.

Ako spisovateľka debutovala cestopisom z Austrálie Kúsok cesty okolo sveta (1991), je autorkou kníh Dopadne to dosť dobre, pes bude rád (1995), K+K alebo naša etuda (2004), Šampanské, káva, pivo (2007), Divadelná hra (2011), Špaky v tŕní (2012) a Askál (2017).

Stretnutie s herečkou a spisovateľkou Zuzanou Cigánovou, ktoré Stredoslovenská galéria organizuje s Anasoft litera,  Literárnou baštou a banskobystrickým kníhkupectvom Artforum, hudobne obohatí huslistka a speváčka Nina Rosa. Podujatie moderuje Egon Tomajko. Vstup je voľný.

ANASOFT LITERA je najprestížnejšia literárna cena na Slovensku. Každoročne na jar vyhlasuje desať najlepších prozaických diel, ktoré vyšli v uplynulom roku. Vyberá ich odborná porota, ktorej zloženie sa každoročne mení. Víťazom 12. ročníka ceny Anasoft litera sa stal Ondrej Štefánik, autor románu Som Paula. Cenu čitateľov si odniesol Jozef Karika za triler Trhlina.