Majstrovstvá Slovenska mužov a žien v atletike tentokrát hostila Dubnica nad Váhom. V takmer tridsiatke súťažných disciplín sa nestratili ani atléti vystupujúci pod hlavičkou ŠK Dukla Banská Bystrica. Združenia, ktoré zastrešuje tak profesionálov VŠC, ako aj ďalších amatérskych atlétov pripravujúcich sa v podmienkach Dukly.

Už v sobotu pridala svoj trinásty domáci titul kladivárka Martina Hrašnová, ktorá skvelým hodom 72,02 metra takmer zopakovala svoje sezónne maximum z Tampere. Jej cieľom však bolo atakovať olympijský limit 72,50 m. „Technicky mi ako-tak vyšli len posedné dva pokusy. Mrzí ma to, lebo som vôbec nevyužila potenciál, ktorý vo mne je. Žiaľ, v súťaži sa mi zatiaľ nedarí stopercentne predviesť to, čo mám natrénované. Ak by som mala tokijský olympijský limit, bola by som oveľa pokojnejšia. Renkingovo som síce vysoko, ale istota je istota,“ komentovala Hrašnová pre web Slovenského atletického zväzu. Veronika Kaňuchová s hodom 64,49 metra skončila za Hrašnovou druhá.

Suverénom v mužskej kategórii kladiva bol Marcel Lomnický, ktorý druhého – Karola Končoša, rovnako reprezentanta Dukly, prekonal o takmer 14 metrov. Lomnického výkon 72,65 však samotného atléta rovnako neuspokojil, keďže sa podobne ako Hrašnová obzerá najmä za olympijským limitom. Ten majú muži určený na úrovni 77,5 metra.

Sobota bola úspešná aj pre Luciu Vadlejch, ktorá zvíťazila v diaľke pred Janou Velďákovou. Vo svojej druhej disciplíne – behu na 100 metrov cez prekážky navyše skončila na druhom mieste.

Na medaile si v sobotu spomedzi atlétov Dukly siahli ešte aj Lukáš Straška, ktorý bol strieborný v diaľke či v štyristovke žien druhá Simona Malatincová a tretia Barbora Tomková. V behu žien na 800 metrov skončila Iveta Putalová na druhom mieste a bronz v behu na 400 metrov mužov si vybojoval len 17-ročný Oliver Hrudkay.

V ženskej štafete na štyrikrát sto metrov potom zvíťazili pretekárky Dukly pred Sláviou STU a ŠK SOG Nitra.

V nedeľu zaujal trojskokan Tomáš Veszelka. Výkonom 16,91 metra napokon síce o štyri centimetre zaostal za limitom na jesenné MS v Dauhe, avšak značné zlepšenie jeho osobného maxima ho k účasti na šampionáte výrazne priblížilo.

„Miešajú sa vo mne radosť z osobáku i smútok z toho, že mi limit ušiel len o štyri centimetre. Na predošlých mítingoch som vedel, že mám ešte rezervy. Z pretekov na preteky sa cítim lepšie, skáče sa mi ľahšie. Prichádzam na koreň niektorých vecí a začína to fungovať,“ zhodnotil Veszelka, ktorý tak získal už svoj druhý slovenský titul. Medzi ženami v trojskoku slovenským výkonom roka 13,17 zvíťazila Dana Velďáková.

Výškar Dukly Matúš Bubeník so slovenským výkonom roka na úrovni 220 centimetrov zvíťazil vo výške a medzi ženami v nej dominovala Tatiana Dunajská. V medailovej žatve pokračovala aj Lucia Vadlejch, ktorá zvíťazila v oštepe a pridala aj tretie miesto v guli. Tú najďalej hodila Natália Váleková, rovnako z ŠK Dukla. V behu na 300 metrov cez prekážky skončila Simona Malatincová na druhom mieste, Barbora Tomková pridala bronz z bežeckej dvestovky. Spomedzi mužov sa zo striebra na 3-tisíc metrov cez prekážky radoval Roman Vajs a jeden bronz ešte pridal aj Patrik Michalec, konkrétne z oštepu.

Dukla tak na atletickom šampionáte vybojovala celkom jedenásť titulov. Viacbojárska špecialistka Lucia Vadlejch sa navyše so štyrmi cennými kovmi stala najúspešnejšou ženou šampionátu.

Na domácich majstrovstvách sa nestratili ani bežkyne klubu Zdravie v pohybe Lučatín Silvia Valová, ktorá zvíťazila v behu na 5-tisíc metrov a Líza Hazuchová, ktorá dobehla len o štyri sekundy po Valovej na druhom mieste.