O univerzitnom hokejovom tíme UMB Hockey Team je už dávno známe, aké má vedenie ciele a aké požiadavky pre hráčov tohto tímu si stanovilo. Hlavný tréner a športový riaditeľ Lukáš Opáth, asistent trénera Marek Janík a generálny manažér UMB Hockey Teamu Milan Kysel vedú hráčov nie len k zodpovednému prístupu ku športu, ale aj ku škole.

Okrem obdivuhodného rastu výkonnostnej aj funkčnej úrovne tohto tímu sa vedenie taktiež snaží o osobnostný rast tak, aby svojim hráčom dali priamy dôkaz o tom, že školu aj prácu, či šport zároveň, je možné zvládnuť a to oba na najvyššej možnej úrovni. Po úžasnom úspechu hlavného trénera Lukáša Opátha v roku 2016, kedy si ku svojmu menu pripísal ďalší titul,  sa do vysokoškolských lavíc vráti aj jeho asistent Marek Janík. Aby sme si objasnili tento krok, rozhodli sme sa Mareka Janíka trochu vyspovedať.

Čo vás viedlo k tomu, aby si sa vrátil do vysokoškolských lavíc?

Tých podnetov bolo niekoľko. Celý môj okruh priateľov a kolegov je z vysokoškolského prostredia a tí mi veľmi vytrvalo opakovali benefity štúdia a nabádali ma ísť na univerzitu. Najsilnejší podnet však bol môj vnútorný pocit. Už dávno som chcel študovať. Cítil som, že sa chcem a potrebujem posúvať a myslím, že práve štúdium je tá správna cesta.

Ako to vidíte po takom čase byť znova študentom? Aký je to pocit znova plniť študijné povinnosti?

Plniť študijné povinnosti mi nerobí problém. Učiť sa nové veci ma vždy bavilo, a už  pred štúdiom som pomerne dosť čítal a športoval, takže študovať, cvičiť a následne robiť rôzne fyzické a písomne testy zvládam celkom dobre. Uvidíme keď prídu náročnejšie skúšky. Horšie to bolo časovo zladiť s pracovnými povinnosťami. Práce je naozaj veľa a navyše študujem denne. Tu vidím obrovskú výhodu v individuálnom študijnom pláne, čo mi veľmi pomáha. Takže je to trošku výzva ale študovať chcem, baví ma to a tú cestu, ako štúdium úspešne dokončiť, si už nejako nájdem.

Aby sme ozrejmili čitateľom vašu študentskú minulosť, akú školu ste predtým navštevovali?

Prvýkrát, keď som študoval, som tiež chodil na UMB. Bol som však na inom odbore. Momentálne študujem učiteľstvo telesnej výchovy a plánujem budúci rok prejsť na špecializáciu ľadový hokej, ktorú tento rok otvoril môj kolega Lukáš Opáth na Katedre  telesnej výchovy a športu.

Čo sa týka vášho postu v UMB Hockey Teame, vždy ste sa chceli stať asistentom trénera? Ako by ste zhodnotili toto miesto v tíme?

Popravde nie. Nešiel som do toho s tým, že budem robiť asistenta trénera. Keď ma Lukáš s Milanom oslovili či sa k nim pridám pri UMB, tak som vlastne ani presne nevedel, čo všetko to bude obnášať. Chalani zorganizovali prvý zápas, ja som sa postavil vedľa Lukáša ako jeho asistent, a po zápase sme jednoducho začali pracovať všetci traja spolu na tom, aby sme vybudovali niečo veľké, samostatný hokejový klub. Chcem len povedať, že tie posty hlavný tréner, asistent trénera, a generálny manažér boli od začiatku jasné. Ale nie je to len o tom, prakticky robíme všetko, čo sa týka fungovania a riadenia klubu.

Hovoriac o vašich plánoch a snoch, čím ste chceli byť „keď raz budete veľký“?

Chcel by som upravovať ľad, voziť sa na rolbe na vlastnom zimnom štadióne. A to nežartujem. Pravdaže by som chcel ostať členom vo vedení UMB Hockey Teamu a mať to ako full time job a hobby zároveň. Ako sa vraví, robiť to, čo ťa najviac baví a napĺňa.

Späť k UMB Hockey Teamu, ako ste fungovali počas prestávky?

Tak my sme prestávku vlastne ani nemali. Jedinú prestávku mali naši fanúšikovia od našich zápasov. Ale náš tréningový proces a všetky povinnosti okolo tímu pokračovali ďalej, takže tej roboty veľmi neubudlo. Navyše sme hrali dva prípravné zápasy, kde sme prvý tesne prehrali o jeden gól s Breznom a druhý vysoko vyhrali so športovým gymnáziom. Takže, aby som to zhrnul, darí sa nám stále rovnako a teda veľmi dobre.

Čo sa týka nových hráčov UMB Hockey Teamu, ako by ste ich zhodnotil?

Prišlo veľa nových hráčov, veľa kvalitných hráčov, z čoho mám radosť. Každý rok sa nám hlási stále viac a viac chalanov, ktorí by chceli hrať. Vnímam to ako veľmi dobrú spätnú väzbu, že to mužstvo vedieme dobre. Chalani čo prišli tento rok sú šikovní, ambiciózni a cieľavedomí. A hlavne chápu tie výhody prepojenia štúdia so športom. Tým myslím, že sa môžu vzdelávať a navyše stále hokejovo rásť. Sú to všetko dobrí chlapci, ktorí ak budú chcieť a budú správne smerovaní, môžu to ešte hokejovo a aj osobnostne veľmi ďaleko dotiahnuť.

Všetci iste vedia, že UMB Hockey Team je veľmi ambiciózny tím s tými najvyššími cieľmi. Predsa by ste nám ich mohli viac priblížiť a povedať nám, čo očakávate od druhej časti pred play-off?

Všetci čo sme pri UMB Hockey Teame očakávame prakticky stále to isté. Od každého robiť veci najlepšie ako vedia. To sa týka štúdia, tréningov, zápasov, a tým pádom aj tie najlepšie výsledky. Máme radi víťazstvá a verím, že aj druhá časť sa ponesie v duchu víťazstiev. A o play-off ani nehovorím. Cieľ je tak ako každý rok úplne jasný.

Ako by ste zhodnotili doterajšiu spoluprácu s Lukášom Opáthom a situáciu, že ste kolegovia v UMB Hockey Teame, ale zároveň vás vyučuje na katedre telesnej výchovy a športu?

Doterajšiu spoluprácu hodnotím veľmi pozitívne. Keď sme začínali, tak sme sa vlastne vôbec nepoznali. Evidovali sme jeden druhého, ale to bolo tak všetko. A teraz po štyroch rokoch už nie sme len známi, alebo kolegovia, ale aj dobrí priatelia. A čo sa týka toho, že sme kolegovia a zároveň máme vzťah študent – pedagóg, tak na to zatiaľ neviem odpovedať, pretože ten vyučovací proces s Lukášom ma ešte len čaká. Ale určite to ešte bude zaujímavé, hlavne, ak ma vyhodí z predmetu (smiech).

Otázočka na záver. Keby ste mali vysloviť nejakú motivačnú vetu, ktorá by mala 100% platiť na hráčov v UMB Hockey Teame, ako by znela?

Napadá mi jedna veta, ktorá hlavne medzi mnou Miňom a Lukym znie pomerne často. A to – Máš buď výhovorky alebo výsledky. Ale častokrát sa tým len doberáme. To však nemení nič na tom, že to tak naozaj je.

Tip: Zápasy UMB Hockey Teamu sledujeme pravidelne na BBonline.sk…