Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v sobotňajšom stretnutí deviateho kola nadstavbovej časti v Trenčíne neskórovali. Po prehre tak budú bojovať o najvyššiu priečku v spodnej šestke do posledného kola.

Realizačný tím MFK Dukla urobil oproti víťaznému duelu s Košicami v základnej zostave až šesť zmien, prvýkrát po zranení hral od začiatku Róbert Polievka. Sieť sa vlnila už v 2. minúte po dorážke Artura Gajdoša, ale zakončeniu prechádzal faul Chinonsa Emeku na brankára hostí Matúša Hrušku. Domáci v 15. minúte takmer potrestali chybnú rozohrávku Dukly z päťky, ale Rahim Ibrahim trafil zblízka brániaceho hráča. V 17. minúte zas pohrozil Gajdoš, keď to skúsil z približne dvadsiatich metrov a lopta, hoci smerovala do stredu brány, zaplávala a narobila Hruškovi problémy. Zverenci trénera Mária Auxta mali prvú pološancu v 25. minúte. Adam Hanes sa pri pravej čiare šikovne zbavil Lukáša Skovajsu, namieril si to až hlboko do pokutového územia a prihral tiesnenému Martinovi Rymarenkovi, ktorého strelu z prvej zblokoval na roh Taras Bondarenko.

Z prvého gólu sa po polhodine hry radovali zverenci srbského kormidelníka Iliju Stolicu. Jude Sunday na ľavej strane veľkého vápna cez Mensaha prihral pred bránu, kde na odraz lopty najlepšie zareagoval Emeka, ktorý zblízka otvoril skóre – 1:0. Krátko nato sa Sunday v podobnej pozícii uvoľnil cez Mariana Pišoju a jeho strelu zblokoval Mensah tesne vedľa ľavej tyče. V závere prvého polčasu sa takmer všetci hráči stretli v klbku na hranici šestnástky Dukly. Emeka bol po páde cez Mensaha v pokutovom území poriadne nahnevaný a mal si čo povedať s Ľubomírom Willwéberom, čo prilákalo aj ďalších, ale hlavný arbiter Filip Malárik upokojil situáciu štyrmi žltými kartami.

Hneď v úvode druhého polčasu dal o sebe vedieť striedajúci útočník a najlepší strelec Trenčína Njegoš Kupusović, keď vystrelil spoza šestnástky tesne vedľa pravej tyče. V 54. minúte takmer zdvojnásobil vedenie domácich Matúš Kmeť, ktorý z priameho kopu z vyše dvadsiatich metrov trafil ľavú žrď. Hráči Dukly predviedli v 72. minúte ojedinelú nebezpečnú akciu v ich podaní, na jej konci Marek Hlinka odcentroval z pravej strany šestnástky na jej hranicu, odkiaľ zakončil z voleja Lukáš Migaľa, ale Vozinha loptu poľahky skrotil. Aj druhý gól duelu strelili domáci. V 73. minúte využili súperovu stratu lopty a Gajdoš prihral z ľavého krídla pred bránu ideálne presne zakončujúcemu Kupusovićovi, ktorý tak pridal svoj ôsmy gól v ligovej sezóne – 2:0.

V 76. minúte mohli hráči Dukly znížiť, keď Polievka zakončoval z prvej z priestoru pred bránou a k dorážke sa dostal Migaľa, ale Vozinha v oboch prípadoch zažiaril. V 80. minúte sa zas Polievka po odraze lopty dostal do tutovky na hranici päťky, no Vozinha mu gól opäť ukradol. V 83. minúte sa po Rymarenkovom rohovom kope z pravej strany dostal k zakončeniu Hlinka, lenže z dobrej pozície hlavičkoval vedľa ľavej žrde. Hoci bol banskobystrický tím aspoň v záverečných minútach stretnutia v ofenzíve aktívny, gól sa mu už streliť nepodarilo. Sobotňajší súperi tak budú bojovať o siedmu priečku do posledného kola. Ak Trenčín vyhrá v Zlatých Moravciach, Dukla potrebuje doma zdolať Skalicu. Posledné kolo sezóny Niké ligy je na programe v sobotu 18. mája o 17.00 h.

Povedali po zápase

Mário Auxt, tréner MFK Dukla: „Hlavne prvý polčas nám nefungovali veci, domáci boli aktívnejší a silnejší na lopte. Ťažko sa nám to bránilo a málo aktívne sme vychádzali do ofenzívnych činností. V druhom polčase sa naša hra zlepšila, hlavne po prestriedaní, kedy sme boli aktívnejší, ale už to bolo 2:0 a ťažko sme už na to reagovali. Vytvorili sme si nejaké šance, ale zápas sme nezdramatizovali a odchádzame bez bodu.“

Martin Rymarenko, hráč MFK Dukla: „Zaslúžené víťazstvo Trenčína. Prvý polčas v podstate celý kontrolovali, nám sa nepodarilo si nič vpredu vytvoriť. V druhom polčase sa to trošku zmenilo, dostali sme sa do dvoch vyložených šancí, ktoré sme nepremenili. Trenčín teda zaslúžene vyhral.“

Marek Hlinka, hráč MFK Dukla: „Vedeli sme, že nás bude čakať veľmi ťažký zápas. Trenčín je doma na tej umelej tráve veľmi silný, čo sa potvrdzovalo od začiatku zápasu. V prvom polčase nás zatlačili a my sme sa snažili poctivo brániť, nepúšťať ich do šancí a hrať na brejky. Bohužiaľ, jednu situáciu sme tam nezvládli. Do druhého polčasu sme šli s tým, že sme trošku zmenili rozostavenie, povedali sme si niektoré veci, ktoré sa nám v druhom polčase celkom darilo zlepšiť. Druhý polčas bol asi pre diváka dobrý, bolo to hore-dolu, šance na oboch stranách. Škoda, že my sme naše nepremenili, aj ja som tam mal jednu hlavičku. Bohužiaľ, neboli sme efektívni, to nás potrestalo. Druhý gól sme dostali po brejkovej situácii, keď sme hrali už viac-menej vabank. Pre nás sklamanie, že sme neuhrali v Trenčíne aspoň bod, pretože sme chceli potvrdiť to siedme miesto.“

Niké liga – sk. o udržanie sa – 9. kolo – sobota 11.05.2024, 18.00 h – Trenčín UT

AS Trenčín – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (1:0)

Góly: 31. Emeka (Ibrahim), 73. Kupusović (Gajdoš). ŽK: 28. Gajdoš, 44. Ibrahim, 44. Emeka, 59. I. Stolica (tréner) – 44. Godál, 44. Willwéber. Rozhodovali: Malárik – Kuba, Bobko. Diváci: 1116.

Zostava AS Trenčín: Vozinha – Kmeť, Bondarenko, Skovajsa (31. Hájovský), Kozlovský – Bariš (C) (83. Akila) – Djerlek, Gajdoš (83. Ben Sallam), Ibrahim, Sunday (76. Gong) – Emeka (46. Kupusović).
Tréner: I. Stolica.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Mensah, Godál (68. Klimpl), Willwéber – Pišoja (46. Marquinho, 83. Depetris), Ľupták (68. Richtárech), Hlinka, Migaľa – Hanes (68. Veselovský), Polievka (C), Rymarenko.
Tréner: M. Auxt.