Dnes prázdny areál bývalej textilnej továrne Slovenka v Banskej Bystrici sa zrejme dočká ďalšieho projektu, ktorý by sa tu mal realizovať. Zatiaľ posledný prezentovaný projekt Slovenka2 zvolenskej investičnej spoločnosti ARKON sa realizovať nebude. Spoločnosť pred dvomi mesiacmi väčšiu časť areálu odpredala.

K areálu sa už aktuálne hlási jeden z väčších slovenských developerov, s projektami prioritne v hlavnom meste – investičná spoločnosť Proxenta. Firma podľa katastrálnych informácií získala pozemky hlavnej časti areálu pod svoju dcérsku spoločnosť v apríli tohto roku.

Proxenta avizovala, že svoj projekt pod názvom Rezidencie Slovenka v Banskej Bystrici chce verejne odprezentovať na budúci týždeň. V pozvánke na tlačovú konferenciu avizuje, že tá prebehne „na pozemku, kde v najbližších rokoch vyrastie krásny projekt, ktorý obohatí centrum Banskej Bystrice nielen o stovky nových bytov.“

Ako vyplýva z katastrálnych máp, časť areálu vľavo od toku Bystrica, bližšie k Ekonomickej fakulte UMB či amfiteátru, si nateraz prostredníctvom svojej firmy Slovenka2 ponechala spoločnosť ARKON.

Prvé plány na prestavbu predstavili pred 12 rokmi

Prvé plány na premenu utlmenej textilnej fabriky mal v roku 2010 ešte jej pôvodný vlastník, spoločnosť KK Company známeho podnikateľa Karola Konárika, bývalého známeho speváka i politika HZDS. Plány na vytvorenie multifunkčného areálu s hotelom, bytmi i obchodným centrom pod názvom Slovenka Resort však realizované neboli.

Už v roku 2011 došlo ku zmene vlastníka areálu. Ten sa dostal do rúk známeho levického podnikateľa Husnirizu Kukuliho. Meno pôvodom albánskeho podnikateľa sa spája s viacerými kauzami, ktorými sa zaoberal aj zavraždený novinár Ján Kuciak a prepojenia neskôr zozumarizoval tím investigatívnych novinárov. Jeho zámerom bolo vybudovať na mieste Slovenky projekt Dituria City Park, ktorého súčasťou mal byť väčší outlet, viacúčelová hala, wellness, zábavné centrum, krytá mestská tržnica a bytový komplex.

V roku 2017 došlo ku ďalšej postupnej zmene vlastníka jednotlivých pozemkov a predstaveniu zaujímavého konceptu mestskej časti „Strieborná“ uznávaného architektonického ateliéru Compass, s ktorým prišla zvolenská investičná spoločnosť ARKON. Projekt napokon nazvali Slovenka2. Developer zrealizoval v areáli búracie práce, postupne v časti areálu vytvoril chodník pre verejnosť a na projekt sa snažil upozorniť aj ďalšími marketingovými aktivitami. Jeho zámer s osadením dočasných objektov v prednej časti areálu však napríklad narazil na nesúhlas pamiatkarov. Posledné informácie o vývoji projektu sme priniesli pred rokom.

Projekt, s odhadovanými nákladmi okolo 100-miliónov eur, však napredoval pomaly a počas obdobia pandémie o ňom zostalo prakticky ticho. V úvode roka 2021 spoločnosť ARKON v stanovisku pre BBonline.sk uviedla, že v tom čase získavala stanoviská na predloženú urbanistickú štúdiu od dotknutých orgánov. Upravená štúdia mala následne slúžiť ako podklad pre zmeny a doplnky územného plánu. O projekte však už potom zostalo ticho.

Pôvodné spracovanie zámeru Slovenka2 od spoločnosti ARKON.

Súčasná situácia podľa informácií z katastrálnych máp hovorí o tom, že väčšiu časť areálu od Strieborného námestia a popri Bottovej ulici po Lazovnú ulicu získala v apríli práve spoločnosť Proxenta. Časť areálu vľavo od toku Bystrica, kde boli pôvodne plánované štyri menšie obytné domy, zostali vo vlastníctve zvolenského developera ARKON.