Posledné Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou v rámci prvého ročníka, bude v novembri patriť archeológovi Slovenskej akadémie vied a šéfredaktorovi portálu Historyweb.sk – Branislav Kovárovi. Už túto stredu 30. novembra o 17 – tej hodine sa dozvedia návštevníci Thurzovho domu viac o kolapsoch starovekých civilizácií.

plagat_stretnutia_s_minulostou_pod_zelenou_klenbou_s_branislavom_kovaromPo finančnej kríze v roku 2008, ktorá otriasla základmi ekonomiky nejednej krajiny vo svete sa čoraz viac do popredia dostáva problematika kolapsov a zmien v spoločnosti. Aj vďaka týmto udalostiam sa archeológia stáva vedou 21. storočia. So zánikmi a pádmi starovekých civilizácii a pravekých spoločností má totiž najviac skúseností.

Hosť novembrového Stretnutia s minulosťou sa vo svojej prednáške Kolapsy starového civilizácií. Môžete sa poučiť? zamyslí nad príčinami pádu vyspelej Rímskej ríše, prepojenia kamenných sôch so zánikom osídlenia Veľkonočného ostrova, konca vikingských osád v Grónsku, či vplyvu Malej doby ľadovej na stredovekú spoločnosť, ktorú bezmála zničila.

„Za zánikom kultúr nikdy nie je jedna príčina,“ tvrdí archeológ Branislav Kovár. „Kolapsy nás sprevádzajú od vzniku prvých miest a štátov a aj napriek tomu, že každý zánik je iný, môžeme v nich nájsť množstvo podobných znakov. Mnohé z nich sú pritom viditeľné aj dnes.“

Na prednášku spojenú s diskusiou o kolapsoch starovekých civilizácií s archeológom Slovenskej akadémie vied a šéfredaktorom portálu o histórii – Historyweb.sk, pozýva do Thurzovho domu riaditeľ Stredoslovenského múzea, Roman Hradecký.