Známy slovenský inštrumentalista, spevák a skladateľ Andrej Šeban už zajtra o 20:00 hod. vystúpi v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada v rámci umeleckej časti programu ľudskoprávnej konferencie Human Fórum 2015.

Po minuloročnom divadelno-hudobnom happeningu Pocta ľudskosti tento raz organizátori stavili na komorný koncertný program hudobnej špičky.

andrej sebanGitarista Andrej Šeban vo svojom staronovom triu so sebou do Banskej Bystrice privedie svojich kolegov Martina Gašpara (basgitara, kontrabas) a Marcela Buntaja (bicie nástroje), s ktorými tvoril rôzne zostavy už v 90. rokoch, keď ako hudobník hrával po boku viacerých známych sólistov (Richard Müller, Jaro Filip, Peter Lipa). Andrejovi fanúšikovia sa môžu v rámci turné tešiť na jeho známe skladby, ale aj úplné novinky. Zaznejú netradičné adaptácie ľudových piesní a množstvo improvizácie.

„Je to moja veľmi obľúbená hudobná zostava, s ktorou sme toho veľa zažili, nahrali sme mnoho CD, absolvovali úžasné koncerty. Som rád, že sme po rokoch opäť našli spoločnú reč,“ teší sa gitarista, ktorý tento rok úspešne obnovil spoluprácu aj s Richardom Müllerom. Minulý týždeň sa trio na čele so Šebanom predstavilo v Nitre a Košiciach, tento týždeň hrajú v Bratislave a ich poslednou zastávkou bude práve Banská Bystrica.

„Tešíme sa, že Andrej Šeban príde do Banskej Bystrice práve s touto zostavou. Po spolupráci s mladšou generáciou to bude opäť raz čosi nové, sú to mimoriadne skúsení inštrumentalisti. Navyše, Andrejova tvorba je v posledných rokoch zaujímavá najmä tým, ako vkusne sa prinavracia k motívom z pôvodnej ľudových piesní. Robí to nenásilne, jeho hudba sa na tom nepriživuje,“ hovorí o koncerte v bystrickej Záhrade organizátor koncertného programu Pocta ľudskosti Rado Sloboda z iniciatívy Nie v našom meste.

Vstupenky na koncert Andrej Šeban Trio je možné zakúpiť priamo v Záhrade a v kníhkupectve Artforum na Dolnej ulici. Cena vstupeniek: v predpredaji 10 eur, na mieste 12 eur.

Partnermi podujatia sú Občianska platforma Nie v našom meste a regionálna sieť Nie v našom kraji, Centrum komunitného organizovania, Quo Vadis, Amnesty International Slovensko, Záhrada CNK. Human Fórum a Poctu ľudskosti podporila Nadácia Ekopolis prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom. Program realizuje Nadácia Ekopolis s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadáciou pre sociálne zmeny.