Andrej Bán, vydavateľstvo Slovart a nezisková organizácia Človek v ohrození pozývajú na uvedenie knihy Na juh od raja spojenú s diskusiou. Andrej Bán knihu Na juh od raja predstaví v Banskej Bystrici v stredu 26. októbra o 17-tej hodine v Bethlenovom dome.

2233_SL_Na_juh_od_rajaAndrej Bán vo svojej tretej autorskej knihe Na juh od raja prináša 82 čiernobielych dokumentárnych fotografií z 25 krajín, ktoré navštívil počas uplynulých 25 rokov. Jedinečné snímky autor dopĺňa pútavými textami o živote v regiónoch postihnutých vojnami, exodmi, etnickými či náboženskými konfliktami a prírodnými katastrofami. Hoci v knihe dominujú fotografie z krízových oblastí, publikácia nie je iba o hrôzach, ale najmä o nádeji a schopnosti bežných ľudí prežiť a vyrovnať sa so svojím osudom. Fotograf sa opakovane vracia najmä do Kosova, Bosny a Hercegoviny, Gruzínska, Pakistanu či Afganistanu. Andrej Bán (1964) je absolvent štúdia ekonómie a žurnalistiky, v súčasnosti pôsobí ako fotograf a reportér časopisu .týždeň. Okrem toho spolupracuje s viacerými zahraničnými médiami. Ako kurátor pripravil viacero výstav v rámci Mesiaca fotografie v Bratislave, publikuje články o fotografii a pôsobil aj ako člen medzinárodnej poroty Czech Press Photo (2000 až 2004).

Andrej Bán je zakladateľom humanitárnej organizácie Človek v ohrození. Je držiteľom viacerých ocenení – Krištáľového krídla za mimoriadny prínos pri pomoci krajinám po cunami (2005), Novinárskej ceny nadácie Open Society Foundation za najlepšiu reportáž a ceny Osobnosť slovenskej fotografie od medzinárodnej poroty Stredoeurópskeho domu fotografie za knihu a výstavu Iné Slovensko. V roku 2015 získal cenu Biela vrana za občiansku statočnosť.

Andrej Bán má za sebou viac ako 50 autorských fotografických výstav, je okrem iného autorom dvoch monografií, ktorými sú Iné Slovensko a Kosovo. Obe monografie vyšli vo vydavateľstve Slovart. Andrej Bán je tiež autorom námetov viacerých dokumentárnych filmov.