Padnúť a znova vstať. A potom padnúť a znova vstať. A padnúť a vstať a objaviť svoje krídla! To je podtitul novej inscenácie Čajka – alebo ako znovu nájsť svoje krídla, s ktorým prichádza banskobystrické Divadlo z Pasáže.

Mestské divadlo, ktoré sa  ako jediné svojho druhu na Slovensku zameriava na prácu s ľuďmi s mentálnym postihnutím, pripravuje nové predstavenie na 20. júna.

„Skutočnej čajke Jonathanovi Livingstonovi, ktorá žije v každom z nás“ – týmito slovami sa začína kniha od Richarda Bacha. Práve jeho príbeh bol inšpiráciou pre novú inscenáciu Divadla z Pasáže, ktorú režírovala Monika Kováčová a autorskú hudbu vytvoril Matej Háasz. Nesie názov Čajka a premiéru bude mať 20. júna 2022 o 19.00 h v Záhrade CNK (Nám. SNP 15 – Beniczkého pasáž).

„Čajka je pre mňa laboratórium, neustály proces. Už na začiatku sme si so scénografkou Ivkou Mackovou povedali, že to bude procesuálne dielo vznikajúce priamo na javisku. To, čo uvidíte v inscenácii, si prakticky herci stavali sami. Na začiatku som sa ich pýtala otázky, ktoré asociačne súviseli s knižnou predlohou,“ hovorí Monika Kováčová, režisérka predstavenia. Zachytené osobné výpovede hercov postupne vytvárali divadelné obrazy a svety. A to doslova, lebo v tejto inscenácii sa pred očami diváka krok za krokom tvorí svet.

Súčasťou rozhovorov o čajke Jonathan boli aj asociácie o obavách zo zlyhania. Keď chceme nasledovať vnútorný hlas životnej zmeny, tento aspekt sa v nejakej forme objaví v každom z nás. Čo to vlastne znamená prekročiť hranice strachu, pustiť sa a letieť?

„Hovorí sa, že strach je taká malá smrť. Život je o neustálom prekonávaní týchto malých smrtí, ktoré sú súčasťou nášho bytia. Pochopiť, ako nebyť zviazaný – či už niečím, čo máme vo vnútri my, alebo sa nenechať spútať očakávaniami iných. Aj o tom je Čajka, pretože naznačuje cestu ku skutočnej slobode,“ dodáva režisérka.

Tak vznikla inscenácia o hľadačstve, odvahe, vytrvalosti a schopnosti objaviť dokonalosť, ktorú každý z nás nesie vo svojom vnútri. Divadlo rovnako ako život nie je o slovách, je to skúsenosť, zážitok. Aj preto je potrebné prísť a chvíľu lietať spolu s Čajkou.

Už 33. inscenáciu Mestského divadla – Divadla z Pasáže s názvom Čajka budete mať možnosť uvidieť v premiére 20. júna alebo v prvej repríze 27. júna 2022 o 19.00 h v banskobystrickej Záhrade.