logo Grilliada 2013Námestím slobody v Banskej Bystrici sa 18. a 19. mája bude šíriť lahodná vôňa grilovaných špecialít. Aj tretiemu ročníku populárnej Grilliady bude totiž dominovať kulinárske umenie. Gastronomický festival však okrem gurmánskych zážitkov ponúkne návštevníkom aj zaujímavý víkendový program.

Sobota od 11.00 hod. bude už tradične patriť gastronómii a obľúbenému grilovaniu. Titul šampióna festivalu získa jedna z jedenástich reštaurácií, ktorá ponúkne odbornej porote najchutnejšie grilovanú sladkovodnú rybu. Okrem toho si profesionálni šéfkuchári zmerajú sily na III. METRO Majstrovstvách SR vo filetovaní čerstvého lososa. Tvárami festivalu budú naslovovzatí odborníci Jaroslav Žídek a Vojtech Artz, ktorí predvedú jedinečné kuchárske umenie. Grilliada okrem gastronomických zážitkov a prezentačnej show prinesie aj množstvo užitočných rád, inšpirácií a jedinečných receptov. Jedinou oficiálnou platobnou menou festivalu sú opäť grilloše. Súčasťou grillošovej karty je päť kupónov a zlosovateľný hlasovací lístok, ktorý môžu návštevníci odovzdať zúčastneným reštauráciám. O najobľúbenejšej reštaurácii tak rozhodne verejnosť.

Nedeľa bude rovnako ako predchádzajúci rok patriť Dňu rodiny „aby deti otcov mali, aby mali mamy“ s podtitulom „príď to povedať nahlas“. Gastronomický festival okrem lahôdok z kuchyne miestnych majstrov šéfkuchárov prinesie na banskobystrické Námestie slobody plejádu profesionálnych a amatérskych vystúpení, zábavných a športových hier, tvorivých dielní, súťaží a atrakcií pre deti. Nedeľné dopoludnie bude patriť aj športu, konkrétne športovému podujatiu Behu na Urpín – Bystrický horský beh.

[youtube qHejnaFr6YQ 640 360]

Tohtoročná Grilliada ponúkne viac gastronomických zážitkov, väčšiu rôznorodosť produktov, ale aj pestrú paletu voľnočasových a športových aktivít. Je ideálnou príležitosťou na stretnutie s rodinou a priateľmi počas tretieho májového víkendu. Tento gastrofestival, ktorý je ako jediný na Slovensku zameraný na grilovanie, má ambíciu pomôcť rozvoju cestovného ruchu v Banskej Bystrici a okolí.

Podujatie pripravilo mesto Banská Bystrica, agentúra VISIT BB a spoločnosť Gee & Stone v spolupráci s Diecéznym pastoračným centrom pre rodinu Banskobystrickej diecézy, spoločnosťou Active Planet a s prispením ďalších občianskych združení, organizácií a dobrovoľníkov.