Aj najväčšie banskobystrické nákupné centrum si pripomína okrúhle 30. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Priamo v centre Europa SC sa nachádza 11 metrová jedinečná mapa Slovenska a pred návštevníkmi centrálnej zóny sa vyníma obrovská zemeguľa. Centrum tak poukazuje na fakt, že naše milované Slovensko je výnimočnou krajinou, ktorá je zároveň pevnou súčasťou našej Zeme.

Pohľad, ktorý upúta aj vzdeláva

Obrovská mapa na podlahe a inštalácia zemegule umiestnená priamo v centrálnej zóne už od začiatku pútajú pozornosť. Návštevníci si na mape so záujmom prezerajú jednotlivé mestá a miesta našej krajiny, ktoré spestrujú obrazy ich dominánt. Pre Banskú Bystricu si tvorcovia vybrali mestský hrad – Barbakan, viaceré miesta symbolizujú ich najcharakteristickejšie dominanty či prvky, pre ktoré sú vyhľadávané. Na mape našej oslávenkyne, krajiny s tridsaťročnou históriou samostatnosti, nájdete hrady, zámky, chrámy, jaskyne, kúpele, cyklotrasy či zvieratá s ich najvyšším výskytom.

„Mapa presne v takomto prevedení vizuálne symbolizuje to najcennejšie, čo v našej mladej republike ako jej obyvatelia máme. Môžeme byť hrdí na pestrú paletu historických, umeleckých a prírodných pokladov, ktoré dokážeme v celej krajine objavovať aj celý život. Stvárnenie jednotlivých lokalít nám tiež môže byť dobrou pomôckou v osviežení si pamäte z geografie, prípadne aktuálnou pomôckou pri jej štúdiu,“ ozrejmuje dôvody tohto vyobrazenia Marek Polomský, Marketing Manager Europa SC a dodáva: „vyzývame preto aj mladších návštevníkov, prípadne celé triedy, aby si prišli mapu prezrieť a skúsili tak trochu inú – zážitkovú formu výuky o reáliách našej vlasti.“

Okrem veľkoformátovej mapy a zemegule si môžu návštevníci pozrieť výstavu unikátnych máp, z pera najznámejších tvorcov maľovaných máp z Kynceľovej. Všetky vystavované mapy sú originálom, na ktorom tvorcovia pracujú aj dlhé týždne. Nevyhnutným predpokladom pre vznik takto detailne prepracovaných máp sú letecké snímky z viacerých uhlov a perspektív, z ktorých maliari následne tvoria originálne kresby.

„Sme veľmi radi, že sme mohli Europe poskytnúť práve naše mapy. Symbolika prepojenia okrúhleho výročia našej republiky s vyobrazením toho najcennejšieho, čo sa v nej ukrýva je v skutku premyslená. Naše mapy sú práve o tom – originálnym spôsobom zachytávajú tie najhodnotnejšie prvky našej krajiny, či už je to prírodné, historické či kultúrne bohatstvo, na ktoré by mal byť každý Slovák patrične hrdý,“ vysvetľuje zapojenie sa do výstavy Milan Paprčka, konateľ spoločnosti CBS spol, s.r.o., ktorá tento rok oslavuje svoje 20. výročie.

Europa miluje Slovensko a svet

Verejným priestorom v týchto dňoch intenzívne rezonuje oslava 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Malý stredoeurópsky štát sa za 30 rokov stal suverénnym členom významných nadnárodných spoločenstiev a dnes tvorí neoddeliteľnú súčasť Európy aj celého sveta.

„Zemeguľa o rozmere 6-tich metrov má pripomínať práve fakt, že sme hrdou súčasťou väčšieho celku. Aj malá krajina v strede Európy vie byť vo svojej podstate významná. Záleží nám na tomto širšom kontexte a preto sme symboliku našej krajiny aj takto vizuálne prepojili s jedinečnou zemeguľou, ktorá dotvára celkový dojem z tohto krásneho výročia a podčiarkuje, že Slovensko je zároveň svetové,“ dopĺňa Michaela Čanecká, riaditeľka Europa SC a pozýva všetkých návštevníkov pozrieť si jedinečné útvary do Europa Shopping Center v čase otváracích hodín.