Sedemnásty ročník festivalu Envirofilm sa skončil, celý týždeň žila najmä Banská Bystrica, ale aj Banská Štiavnica, Kremnica, Krupina a Zvolen filmami, ale aj ďalšími akciami týkajúcimi sa prírody a životného prostredia. Celkovo bolo na festival prihlásených 156 filmov od tvorcov z 33 krajín. Slávnostné udeľovanie cien prebehlo v piatok podvečer v priestoroch Radnice na Námestí SNP.
Odborná porota, ktorej predsedal český dokumentarista a scenárista Miroslav Kačor, sa rozhodla poslať hlavnú cenu festivalu filmov o životnom prostredí do Austrálie. Režisér Simon Target si cenu vyslúžil za dokumentárny seriál Ostrov tučniakov. Dokument bol nakrúcaný počas dvoch rokov na Philip Island, ktorý leží na juhu Austrálie, ale s pevninou je spojený len mostom. Okrem množstva predátorov a divých zvierat, ktoré tu nachádzajú svoje útočisko, tu žije asi 26 tisíc malých tučniakov. Ostrov je pritom obývaný ľuďmi a zvieracia ríša si aj napriek tomu dokáže nájsť v ľudskom svete svoje miesto.
Nemec Volker Angres získal ocenenie v kategórii spravodajských a publicistických magazínov a filmov za dokument Čerstvý vietor zo severozápadu – boom veternej energie. Ďalší Nemec – Wolfgang Lemmer, bol ocenený za najlepší vzdelávací a náučný film Envirofilmu 2011 – Hľadanie mrakov. V kategórii dokumentárnych filmov bol medzinárodnou porotou ocenený Švajčiar Alberto Meoni za film Ľadovec ako sochár. V kategórii voľnej tvorby pre deti a mládež ocenila porota projekt Výlet Poliaka Bartosza Kruhlika. Najlepším filmom slovenského autora sa stal film Lovci lesných tíšin Zdena Vlacha.
Jednu z cien sponzorov si odniesol aj film snáď najznámejšieho slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša – Mongolsko v tieni Džingischána.
Cenu detskej poroty si vyslúžil slovenský dokumentarista Tomáš Hulík za film Návrat rysov, ktorý ukazuje projekt návratu v ZOO odchovaných rysov do voľnej prírody.