Minulotýždňovým podpisom memoranda medzi mestom, okolitými samosprávami či univerzitou a Slovenským olympijským a športovým výborom sa naplno rozbehli prípravy organizácie 16. ročníka letného Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý bude v júli 2021 hostiť Banská Bystrica.
Výzvami, ktoré je potrebné riešiť mimoriadne rýchlo, sú nedostatočná športová i ubytovacia infraštruktúra. Podľa viacerých športových odborníkov pôjde o dosiaľ vôbec najväčšie športové podujatie v histórii samostatného Slovenska. Pod Urpínom sa má predstaviť približne 3600 športovcov. Celkovo sa však počíta až s okolo šiestimi tisícmi akreditovaných osôb.
Na olympijský festival mládeže má mesto vynaložiť ďalšie vyše štyri milióny eur
Zatiaľ veľa otáznikov
Všetka športová infraštruktúra v meste si pre organizáciu súťaží EYOF vyžiada aspoň čiastočné úpravy či úplne komplexné rekonštrukcie. Najväčším problémom sú chýbajúce haly vhodné pre športové súťaže.
„Ak sa podarí dobudovať všetku športovú infraštruktúru podľa plánu, tak atletika bude pochopiteľne na štadióne na Štiavničkách, kde sú rekonštrukčné plány už vo fáze obstarávania. Na športovú gymnastiku chceme využiť zimný štadión v meste, pri ktorom je aj tréningová hala. Plávanie bude na existujúcej plavárni na Štiavničkách, s využitím bazéna na plážovom kúpalisku ako rozcvičovacieho. Problémom je však nedostatočná kapacita hľadiska,“ cituje šéfa organizačného výboru Petra Korčoka web Slovenského olympijského a športového výboru.
Ako problémový sa zatiaľ javí aj tenis. Žiadny z banskobystrických areálov neponúka k dispozícii potrebnú osmičku kurtov. O potrebnom adekvátnom zázemí či diváckych tribúnach nehovoriac. „Na tenis sú v meste dve miesta. Na každom je po šesť kurtov, na EYOF sa žiada osem. Buď by sa teda hralo na oboch miestach, alebo na jednom by sa museli dobudovať dva kurty,“ uviedol Korčok.
Organizátori sa budú snažiť aj o zmenu v programe, kde by klasický volejbal chceli zameniť pre chýbajúce zázemie za plážový volejbal. Jeho zápasy by sa potom mohli odohrať či už v centre mesta alebo na plážovom kúpalisku. To by malo prioritne hostiť triatlonovú súťaž, ktorá by mala vrcholiť na Námestí SNP. Centrom mesta by mala viesť aj trať cyklistických pretekov.
Azda najmenej problémov by malo byť so súťažou v džude. Tu má tunajšia Dukla bohaté skúsenosti s organizáciou medzinárodných turnajov, k dispozícii potrebné vybavenie a športová hala na Štiavničkách ponúka pre džudistov vhodné súťažné, ale aj tréningové podmienky. Ako však Korčok uviedol pre web SOŠV, aj v tomto prípade by si športová hala vyžadovala čiastočné úpravy.
O skloňovanej novej športovej hale, ktorá by v Banskej Bystrici podľa plánov vedenia mesta mala vzniknúť, sa zatiaľ hovorí len v súvislosti s možnou organizáciou hádzanárskych súťaží. Mestskí poslanci za účelom nadobudnutia pozemku a jej výstavby už vyčlenili najskôr milión a následne ďalšie štyri milióny eur.
https://bbonline.sk/poslanci-schvalili-organizaciu-europskeho-letneho-olympijskeho-festivalu-mladeze-2021/
Vo Zvolene, Brezne či Žiari nad Hronom
Už dnes je isté, že Banská Bystrica si so svojou infraštruktúrou na jednotlivé disciplíny nevystačí. Záujem spolupracovať pri minulotýždňovom podpise memoranda však deklarovali aj zástupcovia okolitých veľkých miest v regióne. Pripravení pomôcť sú vo Zvolene, Brezne či Žiari nad Hronom. S ich športoviskami sa rovnako v plánoch počíta.
Zvolen má k dispozícii modernú Rates arénu, kde by podľa Korčoka mohli nájsť miesto basketbalové súťaže. Tie by sa však mohli odohrať aj v Badíne či na modernejšom breznianskom zimnom štadióne. Zvolenský a brezniansky zimný štadión by zároveň mohli poslúžiť aj volejbalovým súťažiam v prípade, že organizátorom nebude schválená plánovaná zámena za letnú vonkajšiu variantu tohto športu.