Banskobystrický samosprávny kraj sa spojil so Slovenským zväzom ľadového hokeja a ďalšími partnermi, aby zlepšili podmienky pre šport v našom kraji. Banskobystrický župan Ján Lunter podpísal s prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja Martinom Kohútom Memorandum o spolupráci.
Podľa štatistík SZĽH viac ako 70 percent školákov trávi denne viac ako štyri hodiny pred televíziou, počítačom či mobilom. Osemnásť percent trpí nadváhou a až 38 percent športuje menej ako dvakrát týždenne, respektíve vôbec.
„Podpis memoranda je len prvý krok, cieľom župy v spolupráci s hokejovým zväzom a hokejistami, ktorí si túto aktivitu zobrali na svoje plecia pre výchovu mládeže, je vytvoriť v kraji podmienky, aby deti viac športovali, mali vzťah k športu,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.
„Jednou z myšlienok, ktoré sme aj na dnešnom rokovaní preberali, bola téma otvorenia našich športovísk pri školách v našej zriaďovateľskej pôsobnosti pre verejnosť, ide pritom o širšiu tému ako len podporu hokeja. Veľmi si pritom cením, že športovci, konkrétne hokejisti, ktorí by si mohli užívať, sa rozhodli investovať energiu do tejto myšlienky,“ dodal Lunter.
Cieľom hokejistov je nastaviť v banskobystrickom kraji hokejový ekosystém s pozitívnym dopadom na spoločnosť. „Slovensko potrebuje viac detí na športoviskách, viac mladých ľudí žijúcich aktívny život plný pohybu. Z toho potom bude ťažiť slovenský šport a hokej. Zvýšime hráčsku základňu, pripravíme hráčov na aktívnu kariéru a tých, ktorí sa nebudú živiť profesionálnym športom, budeme vzdelať a pripravovať ich na úspešnú kariéru,“ povedal Martin Kohút, prezident SZĽH.
Po podpise memoranda bude úlohou župy podporovať zriadenie regionálneho rozvojového centra hokeja a regionálnej hokejovej stredoškolskej akadémie, rozvíjať športovú infraštruktúru či podporovať rozvojové programy hokeja. SZĽH sa zaväzuje iniciovať zriadenie spomínaného rozvojového centra hokeja a stredoškolskej akadémie na území kraja, systémovo odstrániť pohybovú pasivitu detí a mládeže či vytvárať podmienky pre výchovu špičkových svetových hokejistov.
„Projekt budovania akadémie je súčasťou dlhodobej vízie Slovenského zväzu ľadového hokeja a je prirodzené, že zapájame mestá a samosprávy. Hokejové akadémie úspešne fungujú v iných špičkových hokejových krajinách, kde možno nie je ani takým veľkým cieľom produkovať špičkových hokejistov, ale produkovať kvalitných ľudí pre spoločnosť,“ povedal Miroslav Šatan, generálny manažér slovenských hokejových reprezentácií.
Podporu pre ideu rozhýbania detí a mládeže vyjadril aj majster sveta z Göteborgu a bývalý hráč NHL Michal Handzuš, ktorého oslovili z regionálneho manažmentu SZĽH, aby túto iniciatívu podporil: „Kým my sme boli v takom veku na uliciach, dnešné deti nie sú, čo však nie je chyba detí. Keby sme my vyrastali v digitálnom svete ako dnešné deti, boli by sme na tom rovnako. Práve preto potrebujeme vytvoriť prostredie, aby sa deti mali kde neorganizovane hrať, čo je jedna z iniciatív ktorá je zapracovaná v tomto memorande.“
„Cez šport si deti formujú charakter a mentalitu, či už potom zostanú pri športe alebo nie. Šport alebo v tomto prípade hokej rozvíja návyky ako práca s kolektívom na spoločnom cieli, alebo nás učí ako sa psychicky poučiť z porážky a veľa iných vecí, ktoré majú svoje uplatnenie nielen v športe,“ dodal Handzuš.
Podobnú koncepciu pre inovatívny výchovný športovo-vzdelávací systém ako dnes Memorandom zahájili predstavitelia kraja a SZĽH už SZĽH rozbehol v roku 2017 v Trenčianskom kraji. V niektorých mestách odvtedy spustili projekt Centrum športu pri základných školách, pri trenčianskej Strednej športovej škole s partnermi začínajú budovať hokejovú halu a aktuálne prebehli prijímacie konania do prvého ročníka Hokejovej akadémie.