Z projektu futbalového zväzu na rekonštrukciu Štadióna SNP na Štiavničkách síce nič nebude, no iniciatívu prebralo Vojenské športové centrum Dukla a nový štadión sa skutočne črtá. Či si tam ešte zahrajú aj futbalisti, je nateraz nejasné.
Banskobystrický atletický a futbalový štadión na Štiavničkách roky chátra. Je v majetku Ministerstva obrany, respektíve Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, od ktorých si ho dlhodobo prenajímalo mesto. To ho následne poskytovalo k dispozícii najmä pre potreby futbalového klubu Dukla. Do štadióna potom investoval tak klub, konkrétne do rekonštrukcie tribún či zázemia v priestoroch tribúny, ale aj mesto, ktoré rekonštruovalo osvetlenie štadióna.
Práve zložité vlastnícke vzťahy jednotlivých častí štadióna v Banskej Bystrici od začiatku komplikovali realizáciu vládneho projektu rekonštrukcie futbalových štadiónov, s ktorou prišiel Slovenský futbalový zväz.
Aj keď sa už v ostatných rokoch hovorilo o termínoch začatia stavebných prác, výmeny ministrov obrany, riaditeľov VŠC Dukla, zmeny na čele samosprávy, ale tiež zložitá situácia miestneho futbalového klubu spôsobili neustále oddaľovanie investície.
Futbal na Štiavničkách je zrejme nateraz minulosťou
Téma sa otvára opäť najmä v súvislosti s budúcnosťou banskobystrického futbalu. Futbalový klub Dukla dlhodobo sužujú finančné problémy a stále aj staré dlhy. Za dve sezóny sa hlavné mužstvo prepadlo i druhou ligou a súčasní hráči, opäť s nevyplatenými mzdami, súťaž dohrávajú len pri individuálnych tréningoch a najmä z chuti ukázať sa možným budúcim zamestnávateľom. Klub sa ale osekal aj na mládežníckych úrovniach. Množstvo hráčov i trénerov dnes už pracujú a hrajú pre menšie miestne kluby alebo našli útočisko v iných tímoch. V uplynulú sobotu odohrala Dukla posledný domáci druholigový zápas na Štiavničkách.
FOTO: Domáca rozlúčka vyšla Dukle na výbornú, Nové Mesto zdolala na nulu
Hráčov ešte cez víkend čaká posledný súťažný zápas a či vôbec klub bude pokračovať vo svojej činnosti, má byť podľa našich informácií jasné do konca mája.
Ak by sa aj tradičný banskobystrický futbalový klub s hlavným mužstvom prihlásil do stredoslovenskej tretej ligy, otázkou by bolo, kde bude hrávať svoje zápasy. Je totiž pravdepodobné, že na Štiavničkách, kde klub pôsobí od svojho vzniku v roku 1965, to nebude.
Mesto nateraz neplánuje pokračovať v prenajímaní si štadióna pre potreby futbalu. „Zatiaľ nás vedenie Futbalového klubu Dukla so žiadnymi požiadavkami neoslovilo. Záleží na majiteľovi, či klub prihlási do súťaže a bude pokračovať. V prípade, že nás oslovia budeme hľadať priestor na to, aby sme futbalu v našom meste pomohli,“ priblížil prednosta MsÚ v Banskej Bystrici Martin Adamec.
Mesto sa dokonca futbalu snažilo v minulej sezóne pomôcť aktívnou účasťou v klube. Z tejto snahy ustúpilo po tom, čo majiteľ klubu, ktorým je prostredníctvom právneho zastúpenia stále súčasný prvý muž slovenského futbalu Ján Kováčik, nenaplnil svoje prísľuby o vyrovnaní starých dlhov. Viac sme o téme písali v minuloročnom príspevku.
Futbalová Dukla dlhy nesplatila, mesto nad ňou zlomilo palicu
S ďalším prenájmom štadióna pre potreby futbalistov sa tak zatiaľ nepočíta. Naopak, domáce Vojenské športové centrum Dukla vo svojich plánoch ráta s novým využitím napríklad aj pre tréningové plochy, ktoré futbalisti v areáli využívali.
„O ďalšom využití štadióna na iné účely, ako sú potreby VŠC Dukla, ešte nie je rozhodnuté. V najbližších dňoch začnú rokovania s mestom Banská Bystrica o prípadných možnostiach. Osobne som za zachovanie využívania našich priestorov minimálne pre mládežnícky futbal,“ hovorí súčasný riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Roman Benčík.
SFZ rozdelí peniaze iným mestám, Štiavničky budú národným atletickým štadiónom
Napriek situácii vo futbale však začína byť o rekonštrukcii štadióna jasnejšie. Z projektu napokon vystúpil Slovenský futbalový zväz, ktorý s iniciatívou pôvodne prišiel.
„Na základe komunikácie s predstaviteľmi vlády a Ministerstva obrany sme sa dohodli, vzhľadom na komplikovanosť majetkovo-právnych vzťahov a skutočnosti, že dotácia by smerovala zo štátu na SFZ a potom späť štátu, na tom, že bude lepšie, keď samotný projekt zastreší priamo štát, teda Ministerstvo obrany, respektíve VŠC Dukla. A to pod podmienkou, že rekonštruovaný atleticko-futbalový štadión bude spĺňať infraštruktúrne kritériá pre štadióny kategórie UEFA 3,“ priblížila hovorkyňa SFZ Monika Jurigová.
Finančné prostriedky, ktoré mal SFZ vyčlenené na participáciu na rekonštrukcii banskobystrického štadióna, už výkonný výbor zväzu schválil presunúť na štadióny v Liptovskom Mikuláši, Lučenci a na tretí štadión v rámci Slovenska, o ktorom sa aktuálne len rokuje.
Obnova Štiavničiek tak zostáva na pleciach VŠC Dukla a Ministerstva obrany. „Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica v koncepcii rozvoja VŠC, ktorá by mala byť v najbližších dňoch schválená na Ministerstve obrany Slovenskej republiky, navrhuje vybudovať Národný atletický štadión s kompletným vybavením podľa kritérií IAAF aj s rozcvičovacími plochami. Keďže ide o projekt národného významu, s projektom musí okrem ministerstva súhlasiť aj vláda,“ približuje riaditeľ VŠC Dukla Roman Benčík.
Rokovaní s ministerstvom a VŠC sa zúčastňuje aj mesto, ktoré v súčasnosti od dotknutých strán očakáva nové informácie. „Sme pripravení na projekte participovať a poskytnúť maximálnu súčinnosť, napríklad v prípade majetkoprávneho vysporiadania,“ doplnil prednosta banskobystrického MsÚ Martin Adamec.
Podľa plánu VŠC sa má s výstavbou začať v roku 2018. Zložité majetkoprávne vzťahy na štadióne ale ešte môžu spôsobiť problémy. Očakáva sa totiž najmä dohoda o vyrovnaní medzi ministerstvom a Futbalovým klubom Dukla, ku ktorej zatiaľ dôjsť nemalo.
Futbal v meste čaká iná zaujímavá investícia
Zatiaľ čo seniorský futbal v meste upadol, ďalšie menšie banskobystrické kluby začínajú nadväzovať kontakty a hovoriť aj o možnosti vzniku nového mestského klubu či minimálne spájaní síl pri výchove mladých futbalových talentov. Do tejto snahy zapadá aktuálny cieľ Stredoslovenského futbalového zväzu, SFZ a mesta pri vybudovaní mládežníckeho tréningového centra.
V súvislosti s jeho umiestnením sa pôvodne spomínala Kremnička, no aktuálne má byť v hre najmä areál futbalových ihrísk v Radvani-Kráľovej, ktoré patria priamo mestu. „O podrobnostiach je ešte predčasné hovoriť. Plánujeme ďalšie rokovania so SFZ a SSFZ, o výsledkoch budeme spoločne informovať,“ hovorí prednosta banskobystrického mestského úradu Martin Adamec.
O projekte ešte nehovorí ani Slovenský futbalový zväz, ktorý však potvrdil, že na projekte sa plánuje podieľať. Napriek nedostatku informácií, banskobystrickí mestskí poslanci pred týždňom vyčlenili sumu vyše 300-tisíc eur z prebytku minuloročného rozpočtu na dobudovanie športovej infraštruktúry, ktorá by podľa poslancov mala smerovať práve na tento účel.