Ligový futbal pod Urpínom zrejme končí, magistrát sa po nesplnení záväzkov zo strany majiteľa klubu vzdal fungovania v FK Dukla. Počas uplynulého roka vedenie mesta pomáhalo s krízovým manažmentom v klube i hľadaním finančnej podpory, to sa však končí.

DSC_0649A s tým aj nádeje fanúšikov, dúfajúcich v priaznivú budúcnosť výkladnej skrine banskobystrického futbalu. Na tlačovej konferencii v priestoroch Mestského úradu nielen novinári, ale aj niekdajšie opory „vojakov“ Martin Poljovka a Štefan Rusnák s napätím očakávali, čo odznie z úst najvyšších predstaviteľov mesta Banská Bystrica v súvislosti s nejasnou situáciou okolo Dukly. Prvotné informácie, ktoré naznačovali, že to nebude nič pozitívne, potvrdili úvodné slová primátora Jána Noska.

„Pred rokom sme sa rozhodli vstúpiť do klubu vo forme krízového manažmentu s tým, že do konca roka 2015 mali byť zo strany majiteľa vyplatené záväzky klubu, čo sa nestalo. Napriek tomu sme v našom úsilí pokračovali a podaril sa nám malý zázrak – zachrániť pre Duklu ligu. Svoje záväzky sme si splnili, avšak za daného stavu nie sme schopní pokračovať. Ku dnešnému dňu končí krízový manažment mesta Banská Bystrica v FK Dukla. Sme ochotní pomáhať, ale potrebujeme korektného partnera,“ ozrejmil prvý muž mesta.

Niekdajší člen predstavenstva a športový riaditeľ FK Dukla Ivan Šabo potvrdil, že komunikácia s majiteľom klubu bola ťažká. „Naposledy sme spolu hovorili o takomto čase pred rokom,“ skonštatoval.

Ján Nosko bol v kontakte s Jánom Kováčikom častejšie, avšak ani to nepomohlo. „Máme ročnú skúsenosť so spoluprácou. Bolo to o prežívaní z mesiaca na mesiac. Zo strany majiteľa odznelo viacero sľubov, ktoré neboli dodržané. Mesto v tomto prípade urobilo nadprácu, keď vlastným úsilím zháňalo prostriedky na fungovanie futbalu.“

Finančná situácia klubu sa síce počas posledného roka zlepšila, nie však dostatočne. Podľa prednostu Mestského úradu Martina Adamca bola splatená približne polovica záväzkov. „Dohoda počítala s úplným oddlžením. Nie je možné riadiť klub, keď vám na dvere neustále vyklepkávajú exekútori. Do projektu sme vstupovali s víziou, že v tomto čase bude klub ozdravený. Urobili sme maximum pre to, aby kluboví akcionári dostali priestor na úplné vysporiadanie záväzkov. V takom stave, ako sa momentálne nachádza, je však klub pre potenciálnych investorov nezaujímavý,“ vysvetlil Adamec.

Ligový futbal zrejme končí

Futbal - DOXXbet liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. FC Spartak Trnava B - 05.06.2016 - Banska BystricaAká je budúcnosť FK Dukla Banská Bystrica je teda otázne. Faktom je, že v takejto zlej situácii sa klub ešte nikdy nenachádzal. Dnešný deň (15.6.2016) je posledným dátumom, kedy je možné prihlásiť tím do II. ligy skupiny západ, v ktorej účinkoval v predchádzajúcej sezóne. Odpoveď na otázku, či sa tak stalo, pozná len majiteľ klubu Ján Kováčik. Všetky indície však nasvedčujú tomu, že ligový futbal v Banskej Bystrici bude od nastávajúcej sezóny minulosťou. Naznačujú to aj slová Ivana Šaba. „Všetci sme sa zomkli, vedenie klubu, hráči, fanúšikovia, aby sme splnili cieľ – zachrániť Duklu v súťaži. Je mi smutno, ako to teraz všetko dopadlo.“

Paradoxom je, že Ján Kováčik sa v nedávnom rozhovore pre týždenník Trend vyjadril, že oceňuje zapojenie mesta do fungovania klubu. „Povedal som si, že sám už Duklu financovať nechcem. Roky som sa tam snažil nájsť partnerov, ale nič z toho nebolo. Ani vedenie mesta Banská Bystrica nechcelo v minulých rokoch klub významnejšie podporovať. Začalo až teraz, keď som povedal dosť, sám to ťahať nebudem,“ uviedol vtedy súčasný prezident Slovenského futbalového zväzu a majiteľ banskobystrického klubu.

V uvedenom rozhovore sa ale vyjadroval aj k budúcnosti klubu: „Dukla je dnes v druhej lige. Vidím to ako jej očistec, kde sa musia vykryštalizovať vzťahy i finančné toky. Potom, keď sa to podarí, pôjde zasa vyššie. Pre mňa je tam teraz prioritné len to, aby tam futbal bol a aby sa tam pracovalo s mládežou. Ciele s titulmi nemám,“ povedal pre Trend.

Aktualizácia 13.40 h: Podľa aktuálnych informácií z prostredia klubu, jeho zástupcovia práve podali prihlášku do druhej futbalovej ligy – skupiny západ. Či sa podarí zabezpečiť aj financovanie tímu a jeho štart do novej sezóny je však otázne.