BBonline.sk (M. Bučko, F. Roháček) | 1.2.2012

Súťaž na rekonštrukciu škôl vyhrala firma z Gorily, primátor tender zrušil

ÚVO podľa primátora neprofesionálne zasiahlo do súťaže, preto ju radšej zrušil. Vyhrala by spoločnosť spomínaná v údajných  spisoch Gorila.

ZŠ Spojová. Ilustračné foto: BBonline.sk

Rekonštrukcia troch základných škôl na Golianovej, Spojovej a Triede SNP sa opäť odkladá. Dôvodom je ďalšie stroskotanie súťaže o dodávateľa stavebných prác. Kým v minulosti zrušil tender Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), tentoraz sa tak rozhodol primátor Peter Gogola. Dôvodom je podľa neho neprofesionálne zasahovanie ÚVO  do obstarávania. “V priebehu súťaže, ktorá definovala podmienku spracovať energotechnickú kalkuláciu na úsporu energií, pretože to je predmetom projektu, sme dostali list z ÚVO, ktorý nám prerušil súťaž a nariadil, aby sme túto podmienku stiahli. Jedinou podmienkou súťaže ostala cena,” povedal primátor na utorňajšom brífingu s novinármi. Podľa Gogolu mesto nevie iba na základe ceny súťaž vyhodnotiť. Navyše prax z iných miest ukazuje, že tam, kde bola jedinou podmienkou cena, došlo ku nekvalitne vykonaným prácam. “V konečnom dôsledku sa, tým že budovy prešli nekvalitnou rekonštrukciou, úžitková hodnota škôl znížila,” dodal Gogola.

Primátor kvôli zásahu ÚVO do súťaže podal na úrad žalobu. Navyše sa rozhodol súťaž zrušiť. Ako prezradil na zasadnutí Mestskej rady, súťaž by vyhrala spoločnosť EURO-BUILDING s cenou o polovicu lepšou ako ostatní uchádzači. Práve ona podala na ÚVO námietku, na základe ktorej úrad určil ako jediné kritérium súťaže cenu. Problémom je, že podľa primátora s firmou nemajú v iných mestách dobré skúsenosti. Ako príklad spomenul Kremnicu, kde na plavárni padol strop.

Rozhodnutie zrušiť súťaž podporil aj Ladislav Topoľský, predseda najsilnejšieho klubu v Mestskom zastupiteľstve SMER-SD – SNS – HZDS-ĽS: “Myslím si, že je to veľmi racionálne rozhodnutie. Vieme o danom subjekte, ktorý sa dostal na čelo súťaže, že jeho povesť nie je najlepšia. Predovšetkým nám ide o to, že keď už budeme školy rekonštruovať, aby už boli rekonštruované v najlepšej kvalite a tu nemáme záruku.” Mesto navyše našlo pochopenie aj na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré zastrešuje operačný program, z ktorého má byť rekonštrukcia financovaná. Ministerstvo predĺžilo lehotu čerpania peňazí, čím poskytlo priestor pre vyhlásenie novej súťaže.

Firma, ktorá podala námietku sa spomína aj v Gorile

Firma EURO-BUILDING a jej majiteľ Miloš Stopka sa nepriamo spomína aj v údajných uniknutých spisoch Slovenskej informačnej služby s názvom Gorila z roku 2006. Hlavný aktér spisov, spolumajiteľ finančnej skupiny Penta, o ňom rozpráva v súvislosti s obchodmi v energetickej oblasti, kde malo dochádzať ku korupcii súvisiacou s napojením na politické strany a poslancov vtedajšej NR SR.

 • Martina

  Nejako som si možno len nevšimla vyjadrenie UVO

 • Dana

  Potrebuješ čítať klamstvá????

  • Jerin

   zdravim pritomnych dituksujucich,myslim ze vase uvahy a dohady tu nemaju opoctatnenie,co sa stalo sa uz neodstane,ale jedno je pravda,nakolko chodim touto krizovatkou x-krat denne na nakladnom aute vo vsetkych smeroch,a viem ze do tej krizovatky smerom hore nevidno koli muru a dost sa vzdy musim vysunut do tej krizovatky hodne dostredu a ak ide autobus nic ine mi nezostava iba sa stocit prudko doprava a vzapeti prudko do lava inak by ma vodici autobusu bokom zachytili,co znamena ze krizovatka je bez zapnutej sireny a svetelneho znamenia neprejazdna a verim ze aj napriek rychlosti ktoru znalci stanovili dodrzal vodic sanitky vsetky ustanovenia dbal na opatrnost ja si vsak podla fotiek myslim ze chybu urobil aj vodic autobusu v odbocovacom pruhu,ktrory nedrzal bezpecny prejazd sanitky a ta zachytila auto v pripajacej zone ktore ju odrazilo do autobusu co stal sikmo a nenechal jej dostatocny priestor na prejazd,zhoda nestastnych okolnosti zapricinila strasnu tragediu,a podla mojho nazoru mala vodicka auta vyviaznut s podmienkou za nedodrzanie daj prednost v jazde a tiez aj vodic autobusu za ohrozenie vozidla s pravom prednostnej jazdy..mrzi ma tato tragedia ale pravda je taka ze sam pocitujem bezohladnost vodicov vbb ako aj po slovensku co v zahranici neexistuje ale aky kraj taky mrav..hodne stastnych km prajem

 • Julo

  Nonsens taka firma, radšej súťaž zrušiť ako riešiť následky, treba jednoznačne zohľadnit referencie na danu firmu, tie musia byť katastrofalne.

 • karas

  dajte si vsetci na nich pozor co chcete pre nich robit.len tolko

 • Rasto

  rekonštrukcia škol za menej penazi?hotova katastrofa,šetri sa na materialoch,pracuju tam ludia ktori su zamestnany na čierno a vobec nemaju pojem čo je to kvalitna praca,som zvedavi,kedy sa začnu objavovať zavady,viem o čom hovorim.Ved tie peniaze sa musia niekde ušetriť.Pracoval som na takejto stavbe,na rekonštrukci školky a čakam na vyplatenie fakturi 67 dni a zatial peniaze nemam.

 • Fantoas

  Dobrý
  Moja firma tiež patrí medzi tých ktorí pracovali pre EUROBUILDING.Do dnešného dňa mi nezaplatili za vykonanú prácu sú to desiatky tisíce Eur.Úplne súhlasím s príspevkami vyššie.Šetria na materiáloch,prácu zadávajú nekvalifikovaným ľudom,stavbyvedúci sa vôbec nenachádzajú na stavbách,keď ich potrebujete nieje sa koho opýtať.Na jedného stavbyvedúceho pripadá niekoľko stavieb v rámci celého Slovenska.Vedenie je arogantné!Proste hrôza.Podľa mojich zistení je poškodených firiem a živnostníkov veľmi veľa.Varujem všetkých,ktorí prídu do styku s EUROBUILDINGOM,či už ako subdodávaťeľská firma alebo ako investor.Týmto vyzývam všetkých poškodených,aby ma kontaktovali na:fantoas@gmail.com
  Podnikneme spoločné právne kroky.

 • loolooo1

  Musím súhlasiť, je to mafiánska firma previazaná na politické špičky. Riaditeľ e arogantný hajzel, ktorý doviedol do nešťastia stovky ľudí. Je zaujímavé, že nikto sa o ních nezaujíma. Ono, keď financujú SMER tak je to hádam jasné.
  Koho podviedli a nezaplatili, napíšte loolooo1@azet.sk

 • jojo

  Robiť pre tuto firmu nema zmysel,peniaze načas nikdy nemam,nakolko riaditel podpisuje faktury podla toho ako sa vyspi,nikoho nezaujma s čoho budete žiť a z čoho zaplatite poplatky,je to arogantna firma,ktoru nič nezaujma,iba ako odflaknut robotu a zbohatnuť,ved štat to doplati na DPH.preto maju najnižšie cenove ponuky na zakazky.Ako sa štat može na to všetko pozerať,firmy beru peniaze za zakazky a nevyplacaju robotnikov a potom sa bavme o tom kolko zarobi pracujuci Slovak,pravda, niekedy za robotu nedostane zaplatene.A štat pre to neroby nič,podporuje tich čo maju peniaze a na normalnich ludi kašle,v zahraniči neviplati firma pracujuceho a hned sa to po nahlaseni rieši pokutou a žrušenim firmy.Ceni dvihame podla EU.platy,v roku 2012 som mal ako živnostnik 120sk.na hodinu a dnes v roku 2013 mam 4,50e.a potom sa bavme o rastucej ekonomike a životnej urovni.Hamba Slovensku.

 • jojo

  oprava predchadzajuceho prispevku v roku 2002 som zarobil 120sk. a dnes v roku 2013 mam 4,50e.

 • gulo

  Ludia zobudte sa,firma šetri na materialoch,fasádny polistiren sa dava do poterov,sieťka na murivo itong ,načo to netreba,sieťka pod obklad na murivo itong takysto netreba kto to kedy vydel,steny sa kopiruju,podla starých veď načo budu rovne,treba ušetriť na materialoch,poteri hrubka ma byť 5cm,načo stači 3cm,veď kto zaplati material,znalosť stavebných dozorov ohladne technologi,mizerna.To čo sa za socializmu postavilo,treba zrekonštruovať,alebo lepšie povedať sfušovať a zobrať peniaze.Ako sa može na toto štát pozerať,veď su to peniaze z eurofondov a z našich daní a takto sa s nimi naraba.Treba vratiť komunizmus a takychto ludí zavierať a nie podporovať,no vrana k vrane sada a takto to je aj s našimi politikmy,ved načo robiť zákony pre ludí,treba ich robiť pre zbohatlikov.Velke firmi beru zákazky a požaduju za zhotovenie diela vysoké sumy a mi živnostnici ich diela zhotovujeme a nam vyplatia par korun.To čo tvrdim v tomto príspevku mam podložene, fotografiamy.Takto sa fušuje,rekonštruje školka, ktoru nebudem menovať a mesto a stavebni dozor sa na to len prizera.

 • nemozem uviest ak nechcem mať gulku v hlave

  Eurobuilding pripravil moju rodinu skoro o strechu nad hlavou. Boli to veľmi ťažké časy v našej rodine, ktoré sme našťastie prežili. Sú to mafiáni, ktorí sa Vám budú vyhrážať. Ak proti nim podniknete právne úkony, tak prídu hlavo hrude, ktoré Vás donútia psychickým nátlakom, aby ste to nechali tak. Dajte si bacha na Stopku a jeho bandu Eurobuilding!!! A taktiež si overte prepojenia na iné firmy. Hocikedy môžu spraviť novú firmu a kradnúť a klamať znova. Treba si vždy poriadne overiť referencie ak idete robiť pre nejakú firmu a dodávateľské služby. A tiež ak idete dať nejakej stavebnej firme zákazku. Neprídete len o peniaze, ale možno aj Vaše životné šťastie!