Ligový kolotoč futbalových súťaží sa už naplno rozbehol. Uplynulý víkend priniesol derby béčka Šalkovej so Slovenskou Ľupčou či Riečky s Lučatínom. Čakalo sa na to, či zostane banskobystrická Dukla aj po treťom súboji stopercentná, Rakytovce a Jupie čakali na prvý strelený gól. Na konci článku nájdete aj fotogalériu.

Fortuna liga – 4. kolo

Podbrezová zavítala v sobotu do Trenčína. Vyše dvetisíc divákov na Sihoti potešil v závere prvého polčasu gólom na 1:0 Lukáš Skovajsa. V 69. minúte dokázal za železiarov vyrovnať Dávid Leško. Viac sa už neudialo a oba tímy si pripísali prvú remízu v novom ročníku. Do očí bije debakel, ktorý Žilina uštedrila Senici. Majster bodoval prvýkrát a azda to znamená, že sa naladil víťazne do ďalšieho priebehu súťaže.

II. liga – 3. kolo

Zvolen a ani rezervný tím Podbrezovej nedokázali v treťom kole skórovať a na svoje prvé trojbodové ťaženie stále čakajú. Železiari podľahli na horúcej pôde Skalice, ktorá ako jediná z ligového pelotónu ešte nezaváhala. Zvolen navyše inkasoval až sedem gólov na pôde Liptovského Mikuláša. Za Tatran zažiaril hlavne strelec štyroch gólov Matúš Otruba. Na prvé víťazstvo čakalo aj FK Pohronie, ktoré v sobotu hostilo už na vynovenom štadióne v Žiari nad Hronom Spišskú Novú Ves – tá taktiež ešte neokúsila chuť víťazstva. V 43. minúte domácim pomohlo vylúčenie Aleksu Matića, ktoré nakoniec Pohronie zúročilo a to v samotnom závere. Z priameho kopu sa presadil v 90-tej minúte Lukáš Pelegríni a výstavnou strelou do ľavého horného rohu brány víťazne pokrstil nový štadión. Hrdina zápasu sa zároveň postaral o prvú výhru Pohronia v sezóne 2017/2018.

III. liga SsFZ – 2. kolo

V treťom zápase prišlo prvé zakopnutie Dukly. Tá v sobotu podvečer odohrala prvý zápas na pôde súpera. V Lučenci vyhrávala už od ôsmej minúty vďaka zásahu Lukáša Laksika, avšak v 24-tej minúte sa začínalo prakticky od nuly, keď na 1:1 vyrovnal Nikolaj Havrila, a postaral sa tak o prvé prekonanie obrany Dukly v tejto sezóne. Už to vyzeralo, že zápas bude bohatý na plody futbalu, ale nerozhodný výsledok vydržal až do konca duelu. A to aj napriek výdatnej podpore fanklubu Dukly, ktorý do Lučenca cestoval. Spomenúť treba ešte vylúčenie Jána Kostúrika po druhej žltej karte v priebehu 10-tich minút. To ale prišlo neskoro – v 87. minúte, a tak nedalo veľa času Lučencu na naklonenie misiek váh na jeho stranu. Tréner Dukly Norbert Juračka po zápase vyzdvihol aj kvality súpera i samotného zápasu a so ziskom bodu bol napokon spokojný. Banskobystričanov nahradila na ligovom tróne Rimavská Sobota zásluhou lepšieho skóre. Dopomohla jej k tomu najmä vysoká domáca výhra nad Detvou.

IV. liga JUH – 2. kolo

Šalková chcela nadviazať na výborný vstup do súťaže, keď porazila 3:1 Slovenské Ďarmoty. Do cesty sa  jej v nedeľu podvečer postavil nováčik súťaže – domáci ŠK Partizán Čierny Balog. Ten sa dostal do vedenia zásluhou Miroslava Giertla v 19-tej minúte. Reakcia Šalkovej na seba nenechala dlho čakať, o tri minúty bolo vyrovnané po zásahu z kopačky Miroslava Debnára, ktorý premenil pokutový kop. Do konca prvého polčasu stihol ale prinavrátiť vedenie Partizánu Michal Mózer. Ten istý hráč stanovil v 70-tej minúte gólom na 3:1 porážku Šalkovej. Fotogalériu z tohto zápasu nájdete na konci článku.

Rakytovce prehrali v úvodnom kole v Poltári 2:0 a aj v druhom meraní síl vyšli gólovo a bodovo naprázdno a to doma proti Slovenským Ďarmotám. Tie spasil v 32. minúte Imrich Lukács, keďže rozhodol o ich najtesnejšom možnom triumfe. Jupie vyfasoval v prvom kole v Tisovci výprask 5:0 a chcelo sa z neho otriasť v domácom nedeľňajšom súboji s Pliešovcami. Tie v úvodnom stretnutí porazili nováčika z Čierneho Balogu 1:0. Správnou nohou vkročili aj do zápasu v Badíne, kde vyhrávali od polovice prvého polčasu vďaka presnej strele Zátureckého. Prvý polčas už ďalší gól nepriniesol. Začiatok druhého polčasu gól priniesol a nie jeden. Filip Samson v 52. minúte vyrovnal  a ak by domácim fanúšikom nestačilo Jupie o päť minút otočilo stav na svoju stranu vďaka zásahu Jozefa Veselovského. O ďalších šesť minút dokonca na 3:1 zvýšil Oliver Ďurta. Zápletka sa mohla črtať už o tri minúty po znížení Vilhana na 3:2. Štyri góly v priebehu štrnástich minút už asi boli dosť a tak si Jupie prvé tri body ustrážilo.

V. liga skupina C – 2. kolo

Priechodu nestačili na zisk prvých bodov ani dva strelené góly od Šulaja a Hejčíka na pôde nováčika zo Sásy. Za tú skóroval už v deviatej minúte niekdajší kanonier banskobystrickej Dukly Róbert Semeník, čím zvyšoval už na 2:0, keďže pred ním už v druhej minúte otvoril skóre Grajciar, a zrejme tento skvelý vstup rozhodol zápas. Vo chvíľach, keď na svetelenej tabuli svietilo skóre 3:2 a Priechod mohol vyrovnať sa nechal vylúčiť Dávid Vesel za hru rukou. To bežala 74. minúta a o päť minút prišlo ďalšie vylúčenie na strane Priechodu a to Erika Šinkovkina, čo už Sása využila v 87. minúte na poistku na 4:2 z kopačky Šika. Tretia červená karta putovala hneď vzápätí na adresu Petra Penova, taktiež bývalého hráča Dukly.

Sásová sa predstavila v Dobrej Nive a jej prvý gól tejto sezóny strelil po štvrťhodine hry Martin Kapusta. V 33. minúte sa pridal Peter Stacho. Na ďalšie rozvlnenie siete sa čakalo až do 82. minúty, keď za Dobrú Nivu znížil Branislav Farkaš. Domáci sa už ale na viac nezmohli a Sásovčania si pripísali prvú výhru. Selce odohrali svoj prvý zápas a to v domácom prostredí s Krupinou. O trojbodový vstup do novej sezóny sa postarali Matúš Mesík a Adam Hlinka, ktorý v druhom polčase zvrátili nepriaznivý stav z 0:1 na 2:1. Jakub po debakli 6:1 v Lovči podobne obišiel aj v prvom domácom stretnutí, keď privítal Ladomerskú Viesku. Za Jakub sa presadil z penalty kapitán Michal Čief v 68. minúte a o pár desiatok sekúnd neskôr Matej Pánik, ale ani tieto rýchle góly nestačili zverencom trénera Norberta Dikácza na zisk bodov proti novému lídrovi súťaže.

I. Trieda – 2. kolo

V derby tretieho kola hostila rezerva Šalkovej tím Slovenskej Ľupče. Sobotňajšie meranie síl malo zaujímavý vývoj, prinieslo vlastný gól a dve penalty. Už v piatej minúte vlastným gólom poslal do vedenia Slovenskú Ľupču Martin Chovan, ale v 21. minúte z 11-ky vyrovnal Martin Štulajter. Po polhodine hry nechtiac dal výhodu Šalkovej Vaňo, pretože sa nechal vylúčiť. Početnú výhodu využil náležite už o päť minút Ján Šimčík posielajúc Šalkovú B do vedenia 2:1. Oslabená Ľupča sa dostala späť do hry hneď na začiatku druhého dejstva, keď z penalty vyrovnal na 2:2 vyrovnal Peter Lupták. Presne po hodine hry prišiel druhý obrat skóre v zápase, keď hostí do vedenia poslal Daniel Svetlík. Okrem gólu si domáci Štulajter pripísal v závere aj červenú kartu a na jeho neradosť a neradosť celej Šalkovej už jeho spoluhráči neodkázali odvrátiť tesnú prehru. Slovenská Ľupča tak zatiaľ boduje naplno, Šalkovej B v kolónke bodov svieti nula.

Podkonice v prvom kole deklasovali Nemeckú na jej pôde 7:2 a strelecky efektívni boli aj tentokrát doma proti Braväcovu. Gólmi Moravčíka z prvého a Kubáta s Klincom z druhého polčasu si poradili aj s takýmto kvalitným súperom. Nováčik – Družstevník Strelníky, si pripísal prvé body po tesnej domácej výhre 2:1 nad Valaskou. Strojcom úspechu domáceho celku bol Miroslav Trizna skórujúci už v šiestej minúte, ale predbehol ho vlastným gólom Švantner už v tretej minúte, takže Triznov gól znamenal bleskové vedenie 2:0. V 17. minúte na 2:1 znížil Šipoš a v 36-tej mohol na 3:1 pre Strelníky zvýšiť opäť Trizna ale z penalty neuspel. To ho však napokon nemuselo mrzieť, pretože výsledok 2:1 sa už nezmenil, o všetkom sa rozhodlo v priebehu úvodných sedemnástich minút. Ďalší novic súťaže Pohorelá po výhre z prvého kola tento raz doma ani zďaleka nestačila na Tatran Čierny Balog.

II. Trieda skupina A – 2. kolo

Mičiná odohrala s Králikmi zápas už v piatok. Jednoznančne to vyzeralo tak, že Králiky uchmatnú z Mičinej všetky body, keď po zásahoch Balona a Kormaňáka vyhrávali už v deviatej minúte dvojgólovým rozdielom. Filip Smädo spolu s Marekom Prostredníkom, ale dokázali v priebehu dvoch minút v druhom polčase vyrovnať na konečných 2:2. Rovnaký výsledok sa zrodil aj v šlágri Riečka-Lučatín. V Riečke hostia vyhrávali po zásahu Dávida Seleckého z prvého polčasu z 32. minúty. Do polčasovej prestávky ale bleskovo otočili na 2:1 Adam Šimiak a Patrik Petrán. Posledné slovo mal Dávid Selecký, ktorý svojim druhým gólom rozhodol v 75-tej minúte o deľbe bodov. Tajov si doma poradil s Ľubietovou a nachádza sa na druhom mieste o skóre za Hronsekom. Za Tajov sa blysol dvomi gólmi Peter Rončák.

TJ Družstevník Mičiná vs. OZ KRÁLICKÁ TIESŇAVA 2:2
TJ Slovan Malachov vs. TJ Iskra Horné Pršany 2:2
TJ Partizán Hiadeľ vs. TJ Hronsek 0:4
TJ Slovan Tajov vs. FK – Baník Ľubietová 4:1
ŠK Sokol FO Staré Hory vs. TJ Tatran Harmanec 1:1
ŠK Zornička Riečka vs. TJ Mladosť Lučatín 2:2
ŠK Selce B vs. TJ Družstevník Dúbravica 3:3

1. TJ Hronsek 2 2 0 0 8:1 6