Všeličo sa udeje tento víkend a je len na nás, čo si vyberieme – návštevu podujatí v Banskej Bystrici a okolí či výlet za zážitkami aj „za humná“ mesta, alebo zostaneme doma, relaxovať aj leňošiť. Ponúkame vám niekoľko tipov na aktívne prežitie víkendu a začíname v banskobystrickej Záhrade CNK.

ZÁHRADA CNK BANSKÁ BYSTRICA

Kam vedú cesty? – piatok 18. júla o 18. hod.

Na koncerte za toleranciu vystúpia NMS, Joker & Retorik, Report, Proces, Haťo & Error & DJ Šmelo, Plexo & Mugis a DJs  Šmelo, Sailent a Screamaker.

Zuzana Mikulcová UNPLUGGED – sobota 19. júla o 19. hod.

Zahrada Zuzana MikulcovaVíťazka súťaže Nové tváre slovenského jazzu v súčasnej dobe pôsobí so skupinou, ktorá prevažne hrá jej autorskú tvorbu, doplnenú o rôzne cover verzie (Jamiroquai, Norah Jones…) Spolu s talentovanou speváčkou, ktorá študovala spev v Prahe, sú v kapele mladí talentovaní hudobníci Štefan Szabó (gitara), Michal Šelep (basgitara) a Jakub Kačic (bicie).

 Deň zdravia v Záhrade – nedeľa 20. júla o 10. hod.

Na nedeľu si v Záhrade môžete užiť deň plný zdravia! V záhradnom parku sa stretnete s miestnymi „šamanistami a šamanistkami“, čaká vás relax, uvoľnenie a pokoj cvičením jogy, masážami pod modrou oblohou či ochutnávkou zdravých jedál pripravených na mieste pred vašimi očami. Dozviete sa tajomstvá liečivých rastlín a môžete sa v pokoji oddať tancu piatich rytmov… Podrobný program Dňa zdravia v Záhrade nájdete na stránke Záhrady.

 Tanec piatich rytmov – nedeľa 20. júla o 16. hod.

Príďte roztancovať svoje telo v prúde piatich rytmov, zatancujte si tak, aby ste sa cítili vo svojom tele dobre, skúste sa otvoriť novým možnostiam. A keďže je kapacita obmedzená, prihláste sa vpred na: info@zahradacnk.sk.

O lete v Záhrade si môžte prečítať aj v našom predchádzajúcom článku.

HALUŠKY FEST TURECKÁ 2014

2014_halusky_pozvanka_plagatV piatok a sobotu, 18. a 19. Júla, sa v Tureckej koná známa prehliadka ľudových remesiel spojená s predajom tradičných výrobkov a jubilejný 20. ročník pretekov vo varení a jedení bryndzových halušiek – Halušky FEST Turecká 2014. Program podujatia je veľmi lákavý. V piatok už od 14. hod. sa začína jarmok, pri zvonici si môžete zajesť obecné bryndzové halušky.

Dvadsiate Majstrovstvá Slovenska a Európy vo varení a jedení bryndzových halušiek štartujú v sobotu o 9. hod. Program podujatia nájdete na stránke festivalu.

OZVENY STAROSLOVIENČINY POD KRÁĽOVOU HOĽOU

Telgárte sa tento víkend bude spievať. Na jubilejnom 20. ročníku festivalu viachlasného chrámového a ľudového spevu Ozveny staroslovienčiny pod Kráľovou hoľou, ktorý sa koná 18. až 20. júla, sa predstavia spevácke skupín a účinkujúci zo Slovenska aj hostia zo zahraničia. Festival otvorí slávnostný koncert speváckych zborov v Rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Brezne, venovaný odkazu Cyrila a Metoda (piatok o 19. hod.).

ZRKADLENIE DUŠE

V banskobystrickej Europe SC, na prvom poschodí, si do 27. júla môžete pozrieť výstavu výtvarných prác ľudí s mentálnym postihnutím.

SLIAČSKE ROCKOVÉ LETO

Festival Sliačske rockové leto oslavuje osemnáste narodeniny. Na veľkej narodeninovej party sa počas piatku a soboty zíde asi dvadsať kapiel, medzi nimi napríklad Dan Bárta – Illustratosphere, Družina, Mukatado a ďalší. Nebudú chýbať ani sprievodné akcie pre deti – divadielko Harry Teater, maľovanie na tvár, jazda na koni, štvorkolkách…

DRAČIA NOC NA CHOPKU

Jedinečný dobrodružný nočný vývoz lanovkami na Chopok, ktorý sa koná špeciálne len jeden krát počas leta! V sobotu 19. júla ožije v Rotunde liptovská povesť o drakovi Demiánovi, ktorý je strážcom Chopku. Čaká vás bohatý animačný program pre deti aj dospelých. Viac info na oficiálnej stránke strediska Jasná.

FESTIVAL HISTORICKÉHO ŠERMU

historicky sermFestivalu Historického Šermu sa uskutoční sa 19. júla na Námestí Štefana Moysesa pod taktovkou domácich šermiarskych skupín Cassanova a Budzogáň, ktorých podporia aj zvolenskí šermiari Ricasso. Vyberáme z programu

16.30 hod. CASSANOVA – JANIČIARI

17. a 19. hod. BUDZOGÁŇ

17.30 hod. VÝCVIK A BOJ MUŠKETIERA

18.30 hod. CASSANOVA – KOZÁCKE SKÚŠKY

19.30 hod. RICASSO / TURCI OKOLO TRUHLICI

20.00 hod. MIROSLAV KASPRZYK

21.00 hod. CASSANOVA, ODVEKÝ PRÍBEH ZÁPASU DOBRA A ZLA V PLAMEŇOCH, OHŇOVÁ SHOW

KLUB 77- ROZLÚČKOVÝ KONCERT PLASTIC SWANS

V sobotu 19. júla si nenechajte ujsť posledný, rozlúčkový koncert banskobystrickej kapely Plastic Swans. V Klube 77 o 19. Hod. Viac informácii o ukončení hudobnej cesty tejto kapely sa dozviete v našom predchádzajúcom článku.

TVRDIA, ŽE PREŽIJE HMYZ

Prednáška zoológov Stredoslovenského múzea Renáty Kapustovej a Tomáša Kizeka s názvom Tvrdia, že prežije hmyz, sa uskutoční v sobotu 19. Júla o 16.30 hod. v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici (Radvaň).

HABAKUKY – STRAČINOVE DNI

Na Stračinových dňoch v Habakukoch na Donovaloch ožijú rozprávky ukážkami slovenského zvykoslovia. Vystúpia detské folklórne súbory Šťastné detstvo z Brezna, Sliačanček z Liptovských Sliačov, Malá Kýčera z Čierneho Balogu a Matičiarik II. z Banskej Bystrice. Nebudú chýbať ani tvorivé dielne a všeličo iné, čo poteší deti aj ich rodičov. V sobotu 19. júla od 11. hod.

POTULKY MESTOM

Júlové Potulky mestom Banská Bystrica smerujú na vonkajšie opevnenie mesta. Zraz „potulkárov“ v nedeľu 20. júla o 17. hod. pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP, sprevádza Jozef Ďuriančík.

ĎALŠIE PODUJATIA

Tento víkend sa môžete vybrať aj na Beckovské slávnosti alebo aj okoštovať Tradičnú chuť Podpoľania v Hriňovej či príjemne si posedieť pri kubánskej hudbe v banskobystrickom Jazz Klube 12. Bližšie informácie o týchto podujatiach nájdete v obrazovej prílohe.

Tiež by sme vás radi upozornili na súťaž o vstupenky na veľký hudobný festival plný lásky a slobody ROCKSCAPE, ktorý sa koná už budúci týždeň na Amfiteátri v Banskej Bystrici.