Ministerstvo kultúry odsúhlasilo pre banskobystrické Divadlo Štúdio tanca, podobne ako v minulých rokoch, dotácie na tvorbu i pravidelný festival súčasného tanca. Predseda BBSK Marian Kotleba ale tunajšiu tanečnú scénu považuje za dekadentnú a prijatie dotácií neschválil.

1_Štúdio tanca Lososy
Divadlo Štúdio tanca a predstavenie Lososy.

Divadlo Štúdio tanca pôsobí v Banskej Bystrici sedemnásť rokov, v ostatných rokoch už vo vlastných priestoroch na Kačici. Jeho zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, a práve preto bol súhlas predsedu kraja s prijatím dotácií potrebný.

„Finančné prostriedky získané z dotačného systému Ministerstva kultúry SR tvoria základ rozpočtu festivalu a bez ich postúpenia do rozpočtu divadla nie je možná jeho realizácia,“cituje stránka divadla riaditeľku Zuzanu Hájkovú a ďalších spolupracovníkov v oficiálnom stanovisku. Tohtoročný festival Dni tanca pre vás tak organizátori zrušili.

Nepodpísaním dotácií ale divadlu vzniká výpadok v očakávaných príjmoch aj pre vznik nových inscenácií, ktorých príprava navyše už prebiehala počas prvej polovice roka.

So žiadosťou o stanovisko sa ešte v stredu portál BBonline.sk obrátil na hovorcu župy, neskôr i zástupcu riaditeľa úradu BBSK. Odpovede sme sa ale nedočkali. „Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba nemá záujem na rozvoji tohto smeru dekadentného „umenia“,“ znelo však v stanovisku smerovanému Denníku SME a agentúre SITA.

V tom tiež vedenie kraja pod vedením lídra Ľudovej strany Naše Slovensko zdôraznilo, že „Divadlo Štúdio tanca zameriava svoju tvorbu najmä na alternatívnu tanečnú produkciu, častokrát presahujúcu hranice slušnosti a dobrých mravov.“

Štúdio tanca si napriek náročnejšiemu žánru počas rokov svojho pôsobenia získalo svojho diváka tak v Banskej Bystrici, ako aj po celom Slovensku a tiež v zahraničí, kam pravidelne súbor pozývajú organizátori rozličných festivalov a kultúrnych podujatí. Pripravovalo ale tiež obľúbené inscenácie pre deti.

Pohreb slovenskej umeleckej tvorivosti

Aktivisti z iniciatívy Nie v našom meste, ktorá dlhodobo poukazuje na kontroverzné a podľa nich nebezpečné správanie banskobystrického župana, usporiadajú už v piatok popoludní na Námestí SNP mimoriadne stretnutie pod názvom Pohreb slovenskej umeleckej tvorivosti.

Marian Kotleba, tlacova konferencia BBSK, 23.1.2014
Predseda BBSK Marian Kotleba.

„Nemyslíme si, že je úlohou župana rozhodovať o tom, aký druh umenia je vhodný – tento výber je na divákoch, ktorí nás už celé desaťročia podporujú. Naopak, sme presvedčení, že podobné tendencie sú veľmi nebezpečné a v skutočnosti odhaľujú pravú podstatu pána župana,“ hovoria organizátori – aktivista Rado Sloboda a divadelná režisérka a filantropka Viera Dubačová vo výzve k pripravovanému podujatiu.

Symbolický pohreb sa uskutoční na Námestí SNP pred budovou Úradu BBSK v piatok 7. augusta od 13-tej hodiny počas rokovania zastupiteľstva BBSK.