Banskú Bystricu obklopuje nádherná príroda, ktorá ale z veľkej časti patrí do chránených území či priamo do Národného parku Nízke Tatry. Napriek tomu nie je výnimkou, že sa po okolitej prírode preháňajú ľudia na motorkách či štvorkolkách.

Ešte v polovici minulého mesiaca v televíznom programe Televízie Joj pomáhali rodine zo Žarnovice. Pre deti pripravili program s vozením na elektrických motorokách, no ako začiatkom týžňa poukázal denník Plus jeden deň, na toto natáčianie sa vybrali nad Sásovú, do lokality, ktorá je už súčasťou ochranného pásma Národného parku Nízke Tatry.

reprofoto-joj-motorkyV tejto ale aj ďalších lokalitách okolo mesta, ktoré sú často súčasťou chránených území, sa nedisciplinovaní motocyklisti pohybujú pomerne často. Banskobystričania ale zároveň nezriedka stretávajú v takto exponovaných miestach lesnú stráž či štátnu políciu pri kontrolách.

Spomenuté televízne vysielanie neuniklo ani pozornosti kompetentných orgánov. „Štátna ochrana prírody, správa NAPANT na základe oboznámenia sa s obsahom relácie V siedmom nebi, kde moderátor Viliam Rozboril naozaj jazdil na terénnom motocykli v území ochranného pásma Národného parku Nízke Tatry, spracovala a podala dňa 10. 11. 2015 trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podľa § 305 porušovanie ochrany rastlín a živočíchov,“ povedal pre spomenutý denník Dan Harťanský, vedúci Odboru strážnej služby Správy Národného parku Nízke Tatry.

„Išli sme na miesto v Banskej Bystrici, ktoré nám ukázali predajcovia motoriek, lebo oni tú jazdu organizovali. Navyše, okrem nás tam bolo minimálne dvadsať ďalších motorkárov. Toto by mi nenapadlo. Ľudia z Bystrice mi povedali, že je to na hranici značky,“ reagoval pre Plus jeden deň moderátor Vilo Rozboril.