Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici uvedie v posledných novembrových prvé dve časti nového projektu Živá ženská knižnica, ktorý pokračuje v línii umeleckého stvárnenia ženskej skúsenosti v súčasnom svete.

ziva-zenska-kniznicaŽivá ženská knižnica je mobilný projekt na pokračovanie a jeho cieľom je predstaviť knihy výnimočných autoriek, ktoré sa veľmi živo a pravdivo venujú rôznym mužsko-ženským témam. V prvej časti večera budú v rámci scénického čítania interpretované kľúčové diela feministickej literatúry, teória ako aj beletria, spolu s aktuálnymi správami o ženách z dennej tlače. Živá ženská knižnica zároveň ponúka možnosť živej diskusie na rodovo citlivé témy s pozvanými hostkami, výnimočnými osobnosťami.

Prvá časť Živej ženskej knižnice sa uskutoční v utorok 29. novembra o 19. hod. V rámci večera sa zoznámime s dielom švédskej spisovateľky Märty Tikkanen. Jej román Príbeh lásky storočia, hovorí o láske ženy k manželovi alkoholikovi. Pozvanie do diskusie na tému Istanbulského dohovoru a rodovo podmieneného násilia prijala Jana Raganová z občianskeho združenia Nemlčme. Súčasťou večera je spoločné vypískanie násilia páchaného na ženách.

Počas druhého večera, v stredu 30. novembra (19. hod.), spoznáme dielo jednej z najvýznamnejších spisovateliek 20. storočia, reformátorky a modernistky VirginieWoolf. V scénickom čítaní predstavíme jej vynikajúcu spoločensko-kritickú esej Tri guiney. O témach nastolených v diele , spojitostiach medzi vzdelaním, tradičným postavením žien, násilím a fašizmom, budeme hovoriť so spisovateľkou a prekladateľkou Janou Juráňovou.

Inscenovaním Živej ženskej knižnice sa Bábkové divadlo na Rázcestí pripája ku kampani 16 dníaktivizmu proti násiliu páchanému na ženách, ktorá sa začína sa 25. novembra Medzinárodným dňom eliminácie násilia páchaného na ženách a končí 10. decembra Medzinárodným dňom ľudských práv. Ženské práva sú ľudské práva. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.