snehZatiaľ čo vlaňajšia zima stálo mestskú pokladnicu viac než milión eur, tá ktorá práve končí, samospráve ušetrila prostriedky. Napriek tomu, že počet snežných dní počas tejto zimy v Bystrici spočítame na prstoch jednej ruky, sa však náklady vyšplhali na pol milióna eur.

Mesto Banská Bystrica stála do konca februára údržba ciest a chodníkov počas aktuálnej zimy spolu 460 361,54 eur. Aj keď snežilo len minimálne a spoločnosti zabezpečujúce pre mesto zimnú údržbu ušetrili na soli i najazdených kilometroch, na základe objednávky mesta boli napriek tomu v zime v pohotovosti pracovníci i mechanizmy tak, aby boli pripravení na plný výkon zimnej údržby.

„Vzhľadom na súčasný charakter počasia, a aj dlhodobé predpovede potvrdzujúce tento stav, sme od 1. marca zrušili nepretržitú pohotovosť a bude zabezpečená len pohotovosť v nočných hodinách a so zníženým počtom mechanizmov v pohotovosti,“ informovala portál BBonline.sk hovorkyňa banskobystrického magistrátu Martina Kanisová.

Pracovníci údržby ale počas svojho pracovného času namiesto odhŕňania snehu vykonávali iné, náhradné úlohy. „V prípade nezimného charakteru počasia je prítomnosť pracovníkov zimnej údržby počas pohotovostnej služby využívaná aj na vykonávanie drobných stavebných úprav, čistenie odvodňovacích žľabov, ručné čistenie komunikácií, chodníkov,“ dodala Kanisová.

sypac, odhrnac, zimna udrzba, BBonline.sk, BBRSCZatiaľ čo minulý rok sa na krytie nákladov na zimnú údržbu musel využiť aj rezervný fond mesta, tentokrát samospráva počíta, že prípadné nevyužité prostriedky sa presunú na iné účely. Pôjde najmä o stavebnú a letnú údržbu komunikácií. S tou už postupne mesto, s ohľadom na skorý príchod jari, začína.

Celkovo mesto tento rok rozpočtovalo na zimnú údržbu 900-tisíc eur. Z nich dve tretiny mali smerovať do spoločnosti MIS, ktorá zabezpečuje údržbu ciest a 300-tisíc eur do spoločnosti Ganz, ktorá sa stará o údržbu chodníkov. S ohľadom na miernu zimu ale Banská Bystrica tieto prostriedky v plnej miere tento rok nevyčerpá.