Žiaci zo Základnej školy pri nemocnici v Banskej Bystrici cestovali po celom svete. A nielen to! Dokonca sa potápali so žralokmi i leteli do vesmíru.

A to všetko zo svojej nemocničnej postele vďaka projektu Zážitkové laboratórium v nemocnici. Autorom projektu je Ing. Dana Horváthová, PhD., ktorá zadala úlohu svojim študentom z katedry informatiky UMB a spolu s ďalšími kolegami vytvorili úžasné možnosti pre hospitalizované deti. Tento skvelý nápad finančne podporili členky Rotaract klubu Banská Bystrica.

Počas MDD si deti vyskúšali edukačnú kocku MergeCube. Práve vďaka nej môžu v škole pri zdravotníckom zariadení pracovať s rozšírenou realitou. Ide o kocku so špeciálnou textúrou, na ktorú je možné pomocou mobilného telefónu či tabletu premietať trojrozmerné interaktívne predmety. S nimi ďalej žiaci manipulujú pomocou kocky. Môžu ich otáčať, zväčšovať, približovať.

Takáto interakcia s digitálnym svetom ponúka výborný nástroj, pomocou ktorého môžu aj chorým deťom v nemocnici priblížiť svet zaujímavým spôsobom. Kocka im umožňuje pozrieť sa na najznámejšie pamiatky vo svete, ponoriť sa do vôd oceánu a preskúmať podmorské živočíchy, či dozvedieť sa zaujímavosti o našej slnečnej sústave priamo na vybranej planéte.