Futbalistky MFK Dukla Banská Bystrica vycestovali v stredu 15. marca do Trenčína, kde ich čakal dôležitý súboj smerom k účasti v skupine o titul. V dohrávke 16. kola najvyššej ženskej slovenskej súťaže napokon uspeli domáce.

Duel odštartovali lepšie domáce hráčky, ktoré sa nasťahovali na polovicu Dukly. Úvodný tlak vyústil až do gólu kapitánky Levaiovej, ktorá po rýchlej akcii dostala prihrávku od spoluhráčky v šestnástke a presnou strelou otvorila skóre zápasu – 1:0. Duklistky sa po inkasovanom góle trochu skonsolidovali a samé sa začali tlačiť dopredu. V 26. minúte sa Vanessa Dunajská z priameho kopu zo strednej vzdialenosti snažila prekvapiť odchovankyňu Dukly v bráne Trenčína Petru Brnčovú, ktorá strelu vyrazila pred seba a z dorážky vyrovnala na 1:1 Júlia Šimová. Trenčianky išli opäť do vedenia v 37. minúte, keď sa pred brankárkou Petrou Tišliarovou ocitla Levaiová, ktorá pridala svoj druhý presný zásah – 2:1. Po tomto góle sa však dlhší čas nehralo, keď stret brankárky Tišliarovej s Levaiovou si vyžadoval ošetrovanie domácej kapitánky.

Následné minúty boli v znamení útočných akcií hostiek. Veľkú šancu na vyrovnanie mala Dukla pri strele Lenky Mazúchovej, ktorá však nakoniec trafila len tyč. Najviac v celom zápase asi zarezonovala akcia v 43. minúte, keď lopta smerovala dopredu na Tamaru Gembickú, ku ktorej sa lopta napokon dostala po zrážke brankárky a stopérky Trenčína a Gembická zakončovala do prázdnej brány. Po tomto góle nasledovala dlhšia prestávka, v ktorej boli obidve hráčky Trenčína ošetrované, ale v rámci ktorej hlavný rozhodca Krchlík po komunikácii s postranným rozhodcom dospel k záveru, že zrážke predchádzal útočný faul Gembickej na hráčku Trenčína, a gól tak neuznal. Do šatní sa teda išlo za stavu 2:1 pre domáce.

Do druhého polčasu už nenastúpila zranená Mária Veselková, a svoj debut si tak mohla odkrútiť Veronika Jančová, ktorá do Dukly prišla z Českého FK Gascontrol Havířov. Druhé dejstvo začalo snahou domáceho celku navýšiť svoje vedenie. Zápas pokračoval v pomerne vysokom tempe a vyznačoval sa množstvom súbojov. V 57. minúte už hráčky AS Trenčín viedli o dva góly, keď Pružinská pekne umiestnila svoju strelu z hranice pokutového územia – 3:1. Následne mali domáce viacero streleckých pokusov, ale brankárka Tišliarová, pre ktorú to bol len druhý zápas v tejto sezóne, si poradila aj so strelami, ktoré smerovali pod brvno jej brány.

V záverečnej štvrťhodinke sa podarilo dostať do útočnej fázy Duklistkám. Pri vytváraní si šancí však museli čeliť húževnatej obrane súperiek, ktorá navyše pri zisku lopty automaticky nakopávala lopty na svoje útočníčky. Bystričanky sa napokon v posledných minútach zápasu presadili po tom, ako sa v šestnástke dostala odrazená lopta ku kapitánke Natálii Veselovej, ktorá prestrelila brániace hráčky Trenčína – 3:2. Ihneď po vsietenom góle inkasovali opäť Duklistky, keď Elisa Kunková pohybom oklamala Nikolu Gajdošovú, dostala sa do výbornej streleckej pozície a následne si záver zápasu už Trenčianky postrážili – 4:2.

Martin Iliaš, asistent trénera MFK Dukla ženy: „Začali sme so zbytočným rešpektom a súper nás potrestal vedúcim gólom. Po góle sa nám podarilo postupne hru vyrovnať až diktovať tempo hry. Po vyrovnaní sme nastrelili žrď a mali sme ďalšie nádejné akcie. Domáce sme však vracali do zápasu zbytočnými stratami lopty, z ktorých mali tiež viacero nádejných akcií a strelili aj vedúci gól. Naopak, nám pred prestávkou gól po kolízii domácej obrankyne s brankárkou hlavný rozhodca najprv uznal, ale následne po signalizácii asistenta odvolal po niekoľkominútovom ošetrovaní domácich hráčok pre údajný faul našej útočníčky. Po prestávke naše hráčky napriek snahe nedokázali byť lepšie ako domáce hráčky. Hrali sme priveľa v málo nebezpečných priestoroch, navyše sme robili veľa zbytočných chýb. Po jednej z nich sme inkasovali aj tretí gól. Čiastočne oživenie prinieslo prestriedanie, po ktorom sme vstrelili kontaktný gól. Z následného útoku sme však inkasovali a záverečný vabank sa už nekonal. Proti Trenčínu to jednoducho nebol náš deň. Len málo hráčok sa dokázalo priblížiť svojmu zvyčajnému výkonu. Veríme, že najbližší zápas to bude lepšie.“

Natália Veselová, kapitánka Dukly: „V úvode zápasu nás súper zaskočil svojou dominanciou. Potrebovali sme sa upokojiť, čo paradoxne prišlo až po inkasovanom góle. Následne sa nám podarilo vyrovnať nielen hru, ale aj stav zápasu. Určite by nám pomohol najmä po mentálnej stránke gól do šatne na 2:2, ale museli sme sa so situáciou vysporiadať tak, ako nakoniec bola posúdená. V druhom polčase sa však zopakoval scenár zo začiatku stretnutia, keď opäť na nás súperky vybehli a boli  silné najmä v osobných súbojoch. Veľmi náročné pre nás bolo aj to, že po každej našej akcii na súperovej polovici nasledoval protiútok, keď Trenčianky dlhými nákopmi hľadali útočníčku Pružinskú, ktorá aj pri góle na 3:1 potvrdila svoju kvalitu. Takisto nás môže mrzieť inkasovaný gól, ktorý padol bezprostredne po našom kontaktnom góle na 3:2, keď sme mali ešte pár minút na to, aby sme so zápasom niečo urobili. Neostáva  nám nič iné ako v sobotu v domácom zápase proti Myjave vydať zo seba maximum a dúfať, že zápas našich súperiek z Trenčína so Slovanom dopadne v náš prospech.“

Veronika Jančová, nová hráčka v drese Dukly: „Som rada, že po návrate na Slovensko som sa mohla pridať k Dukle Banská Bystrica.  Od môjho posledného zápasu, ktorý som odohrala proti Trenčínu, tento súper posilnil a prezentoval sa tvrdou hrou, ktorá nám robila problémy. Určite je však škoda aj toho neuznaného gólu, lebo sme mohli ísť do druhého polčasu za stavu 2:2. Tento zápas nám síce nevyšiel podľa našich predstáv, ale napriek tomu dúfam, že sa udržíme v prvej päťke a zabojujeme v skupine o titul.“

DEMIŠPORT liga – I. liga ženy – dohrávka 16. kola – streda 15.03.2023, 17.00 h – Trenčín UT

AS Trenčín – MFK Dukla Banská Bystrica 4:2 (2:1)

Góly: 7. a 37. Levaiová, 57. Pružinská, 87. Kunková – 26. Šimová, 86. Veselová. ŽK: 37. Veselková (MFK Dukla). Rozhodovali: Krchlík – Ševčík, Tarabus. Diváci: 25.

Zostava MFK Dukla ženy: Tišliarová – Mileiová, Herbríková, Havranová, Boháčiková – Veselová, Veselková (46. Jančová) – Mazuchová, Dunajská (83. Lukach), Šimová (71. Gajdošová) – Gembická (83. Brandysová). Tréner: J. Boroviak.

17 0 1 16 10:101 1

Duklistky najbližšie v sobotu 18. marca o 11.00 h na umelej tráve na Štiavničkách v poslednom zápase základnej časti privítajú lídra tabuľky TJ Spartak Myjava. Dôležité však bude sledovať aj zápas Trenčína so Slovanom Bratislava, ktorý taktiež môže rozhodnúť o tom, či v skupine o titul bude hrať Dukla alebo AS Trenčín.