železničná stanica Banská Bystrica - webPočas úvodných júlových dní sa cestujúci, využívajúci na prepravu medzi Banskou Bystricou a Zvolenom vlaky, musia pripraviť na úplnú výluku železničnej dopravy vo vybraných časoch.

Ako na svojej internetovej stránke informuje Železničná spoločnosť Slovensko, z dôvodu stavebných rekonštrukčných prác na trati medzi metropolami zvolenskej kotliny, budú železničiari prevážať cestujúcich autobusmi v dňoch 1. a 2. júla a potom rovnako 7. a 8. júla.

Prvá výluka (1.-2. júla) bude v čase od 8.15 h do 16.45 h. Na trať tak nevyjde len 24 z celkovo 61 spojov, ktoré by inak v tieto dni mali ísť. Vlaky mimo tohto času pôjdu v normálnom režime.

Budúcotýždňová výluka v dňoch od 7. do 8. júla bude potom v utorok v čase od 8.20 h do 15.30 h a v stredu 8. júla od 8.20 h do 12.30 h.

vlakVýluka sa okrem osobných medzimestských vlakov dotkne aj zrýchlených vlakov do Žiliny a dvoch medzinárodných expresov smerujúcich do Prahy. Tieto by mali z Banskej Bystrice odchádzať podľa platného cestovného poriadku, avšak z dôvodu dlhšej cesty prípojného autobusu od Zvolena môže odchádzať z mesta pod Urpínom smerom na Trať SNP s meškaním do dvadsiatich minút.

Aj keď bude železničná spoločnosť Slovensko prepravovať cestujúcich autobusmi, pre cestujúcich na týchto mimoriadnych autobusových linkách platia železničné cestovné doklady. Na rozdiel od bežnej medzimestskej autobusovej dopravy, tak rovnako ako v prípade využitia vlaku môžu s dokladom zakúpeným na železnici takýmto autobusom cestovať napríklad dôchodcovia a študenti s požadovanými dokladmi bezplatne. Autobusy budú pristavované k blízkosti dotknutých železničných staníc. Presný zoznam dotknutých vlakov nájdete na stránkach ZSSK.