Vďaka národnému projektu Slovenskej agentúry životného prostredia Zelené obce Slovenska pribudlo v 370 slovenských obciach presne 33 532 rôznych drevín. Projekt je zameraný na zachovanie a obnovu biodiverzity a ekosystémov mimo chránených území Slovenska.

V obciach vysadili tisíce stromov

Metodická príručka k projektu Podpora biodiverzity prvkami zelenej infraštruktúry v obciach Slovenska – Zelené obce Slovenska obsahuje zoznam 35 pôvodných druhov drevín, z ktorého si obce spoločne s projektantom vyberajú z ihličnatých aj listnatých stromov. Od roku 2018 do roku 2020 bolo v 86 obciach vysadených 8 422 drevín. Najväčší záujem bol o borievku obyčajnú, hrab obyčajný a lipu malolistú. A naopak, o jelšu sivú, dub plstnatý, topoľ biely či topoľ čierny obce vôbec nemali záujem.

Pre pandémiu sa v projekte Zelené obce Slovenska pokračovalo až od roku 2022. Vlani na jeseň bolo vysadených presne 17 031 kusov drevín v 187 obciach a na jar tohto roku to bolo 8 079 drevín v 97 obciach. V jesennej a jarnej výsadbe bol záujem najmä o lipu malolistú, tis obyčajný a javor mliečny. Najmenej zaujímavými drevinami boli jelša sivá, smrekovec opadavý a topoľ osikový. V takmer každej obci, ktorá sa do projektu zapojila, pribudlo v priemere 90 nových stromov.

Na Hrochoti pribudli jedle, javory aj tisy

Do projektu Zelené obce Slovenska sa zapojili tiež obce zo stredného Slovenska, medzi nimi aj Hrochoť. Ako uviedol starosta obce Marian Mazúch, žiadosť o poskytnutie podpory poslali na jeseň roku 2019. Vybrali si stromy a celkom ich vysadili 128 – jedľa biela (12), javor mliečny (21) a tis obyčajný (95). Týmto sa však iniciatíva v „ozeleňovaní“ obce nekončí.

„Aj mimo projektu, prípadne cez ďalšie vyhlásené výzvy, chceme vo vysádzaní stromov pokračovať. A pretože nie všetky dreviny vysadené v rámci projektu, najmä tis obyčajný, sa prijali, využili sme možnosť reklamácie. Tá bola prijatá a tak počas tejto jesene uskutočníme náhradnú výsadbu,“ povedal starosta Hrochote Marian Mazúch. 

Projekt pokračuje

Národným projektom Zelené obce Slovenska prispieva Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) k zlepšeniu stavu kvality životného prostredia, a to prostredníctvom drevinovej obnovy existujúcich ekosystémov. Zelené obce Slovenska totiž podporujú biodiverzitu prvkami zelenej infraštruktúry v zastavaných územiach obcí po celej krajine. Okrem zachovania a obnovy biodiverzity a ekosystémov sa národným projektom na miestnej úrovni posilní klimatická, pôdoochranná, vodoochranná i krajinotvorná funkcia ekosystémov a tiež environmentálna funkcia urbanizovaného prostredia.

Aktuálne je do projektu prihlásených cez 400 obcí, pričom hlavný merateľný ukazovateľ projektu sa podarí naplniť pri počte 390 obcí. SAŽP však prijíma žiadosti aj naďalej. Počas tohtoročnej jesene je v pláne vysadiť ešte 6 500 stromov v približne 50 slovenských obciach. Viac informácií nájdete na tomto linku.

Projekt je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia.