Stalo sa už tradíciou, že zdravotní klauni z Červeného nosa klopú na dvere hospitalizovaných detí nielen počas celého roka, ale aj cez vianočné sviatky.

Inak tomu nebude ani tento rok. V službe bude 34 zdravotných klaunov a v čase od 23. do 31. decembra uskutočnia až 25 klaunských návštev. Zdravotní klauni však prinášajú radosť a smiech na oddelenia nemocníc či do seniorských zariadení pravidelne po celý rok.

„Snažia sa odpútať deti od myšlienok, že sú v nemocnici a vtiahnuť ich do sveta fantázie, hry a vtipných situácií, v ktorých vidia, že niekto, teda klauni, potrebuje pomoc možno ešte viac, než oni,” hovorí umelecký riaditeľ a zdravotný klaun Pavel Mihaľák a dodáva:

 „Čas strávený v nemocnici je obvykle náročný pre deti aj dospelých, o to traumatizujúcejšie je stráviť v nemocnici najkrajšie sviatky v roku. To je výzva pre nás, zdravotných klaunov. Počas vianočných klauniád môžu klauni napríklad hľadať u malých pacientov či seniorov radu, ako vtipne  vyzdobiť stromček, ako zabaliť nadrozmerný darček pomocou toaletného papiera či pripraviť vianočný koncert a využiť pritom veci dostupné v nemocničnej izbe.”

Vianočná klaunská návšteva na detskej chirurgii

Klaunské návštevy sú obvykle založené na improvizácii, profesionálni zdravotní klauni majú však vďaka intenzívnemu vzdelávaniu dostatok znalostí o humore i diagnózach a snažia sa náležite reagovať na konkrétnu situáciu na každej izbe, či už podľa nálady, zdravotného stavu alebo veku dieťaťa či seniora Výsledkom má byť zlepšenie nálady všetkých prítomných, detí aj rodičov ale aj zdravotného personálu.

„Smútok dieťaťa, ktoré sa už dlhé týždne teší na Vianoce, a vážny úraz odrazu úplne rozmetá jeho aj naše očakávania, je nesmierne  skľučujúci,” spomína mama malého Šimonka na zážitok spred pár rokov. „Ale keď sa v nemocnici na Štedrý deň objavili klauni s dobrou náladou, hudbou, empatiou a láskou, Šimonko sa prvýkrát od úrazu zasmial, bolo to ako sen. Aj napriek tomu, že sme boli v nemocnici, odrazu sa nám vrátila vianočná nálada a dodnes na to radi spomíname!”

Zdravotní klauni navštívia počas tohtoročných sviatkov navštívia deti v nemocniciach a seniorov v domovoch v Bratislave, Žiline, Košiciach, Prešove, Martine, Liptovskom Mikuláši, Považskej Bystrici a prídu aj do Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici23. a 30. decembra na Kliniku detskej chirurgie a ARO a 24. a 31. decembra na Kliniku pediatrickej onkológie a hematológie SZU a ARO. V pondelok 23. decembra navštívia aj Domov dôchodcov a DSS v Slovenskej Ľupči.