Svetielko nádeje dosiahlo cieľ zbierky na kúpu nového auta do svojej Prepravnej služby pre deti s onkologickými ochoreniami cez crowdfundingový portál Startlab. Projekt pokračuje s cieľom vyzbierať peniaze na ročné náklady na pohonné hmoty do Prepravnej služby.

Priatelia Svetielka nádeje, profesionálny kondičný tréner Maroš Molnár a pretekár Rasťo Chvála z Garáž TV, sa rozhodli tento projekt podporiť. Vďaka novému autu a financiám na pohonné hmoty bude môcť združenie efektívnejšie prepravovať onkologicky choré deti s rodičmi na liečbu. Obsahom výzvy boli benefičné preteky na autách, na ktoré vyzval automobilový publicista, Rasťo Chvála, z televízie známeho fitness trénera, Maroša Molnára. Prostredníctvom výzvy „Chvála vyzýva Molnára”, ktorá sa uskutočnila na konci týždňa na letisku, obaja protagonisti vyzývajú verejnosť naďalej na podporu Auta nádeje.

„Od vzniku prepravnej služby sme vykonali veľké množstvo prepráv po Slovensku, ale aj do zahraničia, kde sú deti taktiež operované. Je pochopiteľné, že autá, ktoré máme k dispozícii, treba často obmieňať, aby spĺňali bezpečnostný a zdravotný štandard pre našich pacientov,” vysvetľuje riaditeľ Svetielka nádeje Igor Obšajsník. Prepravná služba Svetielka nádeje vybaví denne priemerne tri prepravy. Častokrát v zime ide auto ešte skôr ako odhŕňací pluh a musí vedieť prejsť aj po takýchto cestách, keďže vyšetrenia začínajú v nemocnici od skorého rána. Preto musí byť auto dostatočne výkonné a mať pohon 4×4, aby zvládlo aj náročnejšie terény. Nové auto musí byť samozrejme bezpečné a priestranné, keďže dieťa s rodičom ide do nemocnice aj na niekoľko mesiacov a súčasťou potrebnej batožiny býva taktiež detský kočík alebo invalidný vozík.

Doteraz sa združeniu podarilo vyzbierať 45 000€. Projekt pokračuje s cieľom vyzbierať 2 x 10 000€, čo predstavuje približné náklady na pohonné hmoty v Prepravnej službe na dva polroky. Zbierka trvá do 7. 11. 2023 do 13.00 h.

Obaja aktéri benefičných pretekov, Maroš Molnár aj Rasťo Chvála, bezplatne podporujú projekt Auto nádeje pre onkologicky choré deti, o ktoré sa stará Svetielko nádeje. Piatkové popoludnie si vyhradili na preteky, ktorými sa chceli aktívne zapojiť do zbierky.

Na Letisku Čerín – Čačín pri Banskej Bystrici už čakali Garážisti – Rastislav Chvála a Martin Šulko Šulek na Maroša Molnára. Nachystali dráhu s kuželmi a dohodli si pravidlá. Najprv si dali skúšobné jazdy, potom nasledovali preteky naostro a naplno. Rasťo Chvála, ako skúsený pretekár, podal vynikajúci výkon. Ale nedal sa zahanbiť ani fitness tréner Molnár. Jazdu si užil a do cieľa dorazil iba o 44 stotín sekundy neskôr ako Chvála. Pretekári poďakovali všetkým darcom za doterajší výborný výsledok zbierky. Svorne skonštatovali, že preteky boli skvelé, ale deti sa na liečbu musia dopraviť predovšetkým bezpečne. Vyjadrili želanie, aby sa ešte podarilo vyzbierať dva krát po 10 000€ na pohonné hmoty na prepravu detí s rakovinou, aby hlavnými víťazmi tejto výzvy boli deti.

Detskí pacienti s onkologickým ochorením potrebujú počas liečby pravidelne cestovať medzi ich domovom a nemocnicou v Banskej Bystrici, pri ktorej pôsobí Svetielko nádeje, a ktorá je jednou z troch nemocníc s pediatrickou onkologickou klinikou na Slovensku. Nie každá rodina má možnosť individuálnej dopravy, alebo prostriedky, aby si vhodnú dopravu zabezpečila.

„Vyčerpávajúca liečba chemoterapiou a rádioterapiou okrem rakoviny ničí aj obranyschopnosť organizmu dieťaťa. Vzhľadom na oslabenú imunitu je dôležité, aby detskí pacienti necestovali v hromadnej doprave, alebo v zbernej sanitke s inými chorými ľuďmi. Aj bežné bakteriálne a vírusové ochorenia skomplikujú liečbu, ktorou deti prechádzajú,” upozorňuje detský onkologický lekár Pavel Bician, predseda Svetielka nádeje. Združenie poskytuje bezplatnú prepravu detským onkologickým pacientom a osobe, ktorá ich sprevádza, na hospitalizácie, ambulantnú liečbu a kontrolné vyšetrenia od marca 2008. Prepravu zabezpečuje aj na liečbu v zahraničí. Ak je to nevyhnutné, prepravu Svetielko nádeje zabezpečuje aj počas víkendov, kedy sú šoféri v pracovnej pohotovosti. Ak je však požiadaviek viac ako sú kapacitné možnosti, prihliada sa na zdravotný stav pacienta, vzdialenosť bydliska pacienta, akútnosť potreby a sociálnu situáciu rodiny.

Maroš Molnár nachystal pre Rasťa Chválu odvetu a vyzval ho na fitness súťaž. Rasťo výzvu prijal a už teraz sa môžu fanúšikovia tešiť na videá z oboch výziev.