Zamýšľali ste sa niekedy nad otázkou, ako nakladáte s jedlým olejom po použití? Prípadne, ste niekedy váhali, čo urobiť s použitým olejom po vyprážaní? Možno ste ani nevedeli, že za nesprávne nakladanie s použitým olejom vám dokonca môže hroziť aj pokuta. Ako teda nakladať s kuchynským olejom po správnosti?

Profesionáli vykonávajúci krtkovanie Trnava by vám zhodne potvrdili, že najčastejšou príčinou výjazdov do domácností s neodtekajúcim odpadom je zanesené potrubie. K tomu samozrejme nedôjde len „tak samo“, ale najčastejšie práve tým, že do odtoku v dreze či umývadle putuje to, čo tam skrátka vôbec nepatrí. Takýmto nenápadným škodcom je aj použitý kuchynský olej, ktorý ale dokáže napáchať poriadne škody a dostať vás do nemalých problémov. A nemyslíme tým práve pokutu, pretože tú vám doma len tak niekto neuloží.

Vylievaním oleja do potrubia si zarábate na problémy

Tá najväčšia hrozba, ktorá z pravidelného vylievania použitého kuchynského oleja vyplýva, spočíva predovšetkým v upchávaní kanalizačného potrubia. Skôr či neskôr tak bude potrebné nákladné čistenie kanalizácie, ktorému by ste sa inak mohli pohodlne vyhnúť. Takéto správanie má však aj ďalšie enviromentálne dopady, pretože živočíšne tuky a rastlinný olej poškodzuje voľne žijúce vodné aj suchozemské živočíchy. Skutočným problémom je potom únik tukov do vody, ktoré dokáže ubližovať v podobnej miere ako napríklad únik ropy. Netreba sa preto upokojovať tým, že ide len o olej z vyprážania.

Ako zbierať použitý olej z kuchyne?

Málokto vie, že zber použitých olejov a tukov z domácností je na Slovensku klasifikovaný ako povinný triedený zber. V praxi to znamená, že každá jedna obec a mesto musí mať pre obyvateľov vytvorené podmienky na ich zber a tak by ste sa mali na konkrétne podmienky informovať na obecnom, resp. mestskom úrade. Použité oleje ale môžete odovzdávať aj na vybraných čerpacích staniciach a supermaketoch bez ohľadu na to, kde máte hlásený trvalý pobyt.

A ako zbierať použitý kuchynský olej? Z vlastných skúseností odporúčame väčšou PET fľašu a lievik. Použitý a vychladnutý olej jednoducho zbavte tuhých zvyškov a vylejte do fľaše. Po jej naplnení ju jednoducho choďte odovzdať na najbližšie zberné miesto a môžete mať kľudné svedomie, že ste sebe, svojmu potrubiu a ani životnému prostrediu nespôsobili žiadnu ujmu.