V banskobystrickej mestskej časti sa budú lúčiť so zimou krňačkovými pretekmi. Pre prípadných záujemcov budú k dispozícii aj krne na zapožičanie.

krnacky_mlynskaObčianske združenie Podlavice pozýva 16. marca 2013 medzi 10:00 a 15:00  na rozlúčku so zimou – záverečné krňačkové preteky tohtoročnej závozníckej sezóny. Preteky sa budú konať pri ceste z Banskej Bystrice smer na Tajov za odbočkou na Riečku (prvá odbočka vľavo, približne 200m), na konci Mlynskej ulice (otočka autobusu). Miesto bude označené tabuľou.

Trať je ľahká, vedie lúkou bez stromov. Je vhodná aj pre začiatočníkov. Radi privítame nové, mužské, ženské alebo zmiešané posádky. Krňačky zapožičiame. Dĺžka trate je cca 800m, prevýšenie cca 100m.

Po preteku nasleduje voľné sánkovanie pre deti aj dospelých na čomkoľvek o zaujímavé ceny. Tombola, hudba a občerstvenie priamo na svahu.

Očakávame dobré snehové podmienky. Viac informácií a kontakt na organizátora: p. Tomas (0903 507 137).

Čo vlastne krňačky – tie čudné sane – sú?

Krnačky,  krne, krnohy,  krnohe či krnaky. Takto nárečovo sa nazývajú Krňačky po jednotlivých dedinách, kde sa organizujú preteky na týchto saniach. Názov zjednocuje krivé drevo, samorast – krnáč.

Kedysi dávno, na pozvanie grófskej komory, k nám prišli drevorubači z rakúskeho Tirolska. Tí si okrem drevorubačského náradia doniesli aj tieto sane, ktoré používali hlavne na zvážanie dreva. Na krňačkách musel chlap stiahnuť až meter dreva, na čo musel mat poriadnu silu a zručnosť. Boli aj sánkami minulých detských generácií.

Krňačky sú celé zhotovené výlučne z dreva, bez akýchkoľvek kovových súčastí. Dnes sa krnohy na dopravu materiálu používajú len ojedinele, zato sa však stali vhodným náradím folklórno-športových podujatí v rámci krňačkových pretekov.