Cez tisíc mladých džudistov z dvadsiatich krajín tvorilo kulisu jedného z posledných medzinárodných turnajov v džude, ktorý hostila slovinská Koroška. Na tatami bojovali v silnej konkurencii pretekári zo 123 klubov, vrátane národných či regionálnych výberov.

received_882475078582711Tento turnaj bol aj posledným medzinárodným meraním síl pre starších žiakov a dorastencov banskobystrickej Dukly v tomto roku. O to viac teší, že mal zlatý odlesk a úspešne dovŕšil ťaženie Banskobystričanov na európskych a ázijských tatami v úspešnom roku 2016.

Práve Alex Barto, neskorší víťaz kategórie do 73 kilogramov džudistov do 16 rokov, ešte pár dní pred tým vybojoval v sibírskom Ťumene pre banskobystrickú Duklu bronz, aby po náročnom tréningovom kempe a dvoch dňoch voľna, opäť vstúpil o štyri tisíc kilometrov ďalej na slovinské tatami a vyzval ďalších svojich súperov na súboj.

Z dvadsať deväť súperov vo váhe len vo svojej skupine mal osem džudistov zo siedmych rôznych krajín, turnajový pavúk a výsledky zápasov mu však dopriali “pobiť sa” len s jedným Gruzíncom, ostatní jeho súperi boli zo Slovinska. Hneď v prvom zápase poslal domáceho džudistu už po dvoch minútach pod sprchy po úspešne nasadenom držaní.

img_20161113_154231Tak isto v druhom zápase proti ambicióznemu Gruzíncovi strhol víťazstvo na svoju stranu po úspešnom boji na zemi a udržaní súpera. Ten to ešte dlho nešiel rozdýchať a nie a nie sa zmieriť so skutočnosťou, že mu cestu do ďalšieho kola prekazil džudista zo Slovenska. Nakoniec Gruzínec skončil tretí. To už bol Alex medzi najlepšími ôsmimi a kvalita súperov a ich nasadenie v zápasoch prudko stúpala. Alex sa však nenechal vyrušiť zo svojho víťazného ťaženia a hodom o-uči-gari v prvej minúte proti domácemu reprezentantovi začal viesť v treťom kole v zápase na body a toto víťazstvo aj udržal.

To semifinále proti ďalšiemu Slovincovi bol zápasom najnáročnejším, súperi boli tak vyrovnaní, že zápas skončil v riadnom čase nerozhodne a musel sa predlžovať. Alexa do finále posunul opäť skvele nastúpený chvat o-uči-gari, ktorým prekvapil už značne vyčerpaného súpera. Finále už jasne vyznelo pre džudistu Dukly a prvá zlatá medaila putovala do Banskej Bystrice.

img_20161113_154101Alexovi zdarne sekundoval ďalší úspešný banskobystrický džudista Benjamín Maťašeje, ktorý v tomto roku dominoval na všetkých turnajoch, kde zápasil v žiackych kategóriách. V Koroške to bolo vo vekovej kategórii do 14 rokov a vo váhe plus 66 kilogramov.

Tak ako po celý rok (s jedinou výnimkou finále vo Varšave), tak aj v Slovinsku deklasoval Beny svojich súperov rad za radom ako na bežiacom páse. V prvom kole síce zvíťazil pre nenastúpenie súpera, ale ten zrejme o nič neprišiel, keďže v ďalšom kole stál chorvátsky džudista oproti Benymu na tatami sotva päť sekúnd a už šiel po vydarenom nástupe o-soto-gari k zemi. Súboj s ďaľším domácim reprezentantom trval len jednu minútu a Beny po chvate soto-maki-komi opäť zvíťazil pred časovým limitom.

Vo finále predviedol Beny do tretice opäť iný nástup, na harai-goši a chorvátsky reprezentant sa mohol ísť rovno po pätnástich sekundách trvania finálového zápasu pripravovať na slávnostné vyhodnotenie z druhej priečky. Benyho víťazstvo na turnaji v konkurencii trinástich džudistov bolo zaslúžené a úctyhodné. Potešil aj pohľad do tabuľky bodovaných umiestnení klubov, kde Dukla Banská Bystrica skončila v konkurencii 123 klubov na jedenástom mieste.