Vinspacirka, Banska Bystrica, 31.5.2014Tak ako býva dobrým zvykom, aj tento rok otvorí letnú sezónu na Námestí SNP, podujatie spojené s koštovaním najlepších vín, Vínšpacírka.

V poslednú aprílovú sobotu (30.4.) si tak budú môcť milovníci tohto moku vychutnať úspešnú úrodu od takmer tridsiatky známych slovenských a zahraničných vinárov. Tretí ročník bude aj v znamení niekoľkých noviniek.

Vínšpacírka privíta svojich návštevníkov už o 14-tej hodine, samotné degustácie však potrvajú až do večerných hodín. Podľa organizátorov aj tento rok prisľúbilo svoju účasť približne tridsať vinárov a medzi stálicami sa objavia aj nováčikovia.

Medzi potvrdenými sú vinári z Eleska, Repa Winery, Domin Kušický, Tajná, Vinidi, Víno Port, Víno Máťuš, Kasnyk, Villa Modor, a ďalší.

Vínšpacírka sa teší podpore Mesta Banská Bystrica aj v treťom ročníku. „Bol som veľmi milo prekvapený, akú účasť sa organizátorom podarilo minulý rok dosiahnuť, a to aj napriek premenlivému počasiu. Vínšpacírka naberá na kvalite a láka do mesta čoraz viac nielen Bystričanov, ale aj návštevníkov z okolia, a to všetci len vítame,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

United Europe Jazz festival Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Novinkou tohto ročníka je spojenie vínneho festivalu s viacerými podujatiami mesta. Súčasťou Vínšpacírky bude United Jazz Festival, ktorý bude hudobne sprevádzať toto podujatie celé popoludnie. Držitelia lístkov na Vínšpacírku budú mať zároveň možnosť v čase od 14,00 – 15,00 hod pozrieť si námestie z Hodinovej veže zadarmo. „Spojiť viacero kultúrnych aktivít do jednej silnej vnímame ako krok vpred. Návštevníkom ponúkneme bohatší program, čo môže prispieť ku kvalite. Aj preto bude súčasťou sobotného popoludnia slávnostné spustenie fontány a oficiálne otvorenie letnej sezóny,“ hovorí Martin Turčan, viceprimátor mesta Banská Bystrica.

Organizátori tiež sľubujú viac vína za bobule, ktoré sú platidlom počas Vínšpacírky. „Upravili sme systém používania bobúľ, pretože minulý rok sme dostali najviac podnetov práve k nim. Stanovili sme maximálnu výšku odmeny za degustačnú vzorku, ktorá predstavuje dve bobule. Celý lístok bude určený na priamu degustáciu,“ hovorí Andrej Patráš, predseda Cechu hostinských, ktorý za podujatím stojí. Lístkov sa týka ešte jedna novinka, a tou je online predaj na stránke www.vinspacirka.sk. Záujemcovia si tak budú môcť lístky zakúpiť už vopred a v deň podujatia si ich vyzdvihnúť na jednom z predajných miest.

vinspacirka tlacovka
Tohtoročné podujatie predstavili na utorňajšej tlačovej konferencii.

Už tradične na podujatí participuje aj Stredoslovenské múzeum. Výstava s názvom Šťastný Flaché bude o maliarovi, vedúcom slobodomurárskej lóže v Banskej Bystrici, známom bohémovi a milovníkovi vína Flachem v Thurzovom dome. Chýbať nebude ani obľúbená sabráž a chutné občerstvenie od lokálnych prevádzok v podobe talianskych špecialít či domácich burgrov.

Zúčastnenými prevádzkami budú tento rok: Beniczky cafe & wine & tapas bar; Piano; Cechová reštaurácia; Rak restaurant a vinotéka; Leroy bar&café; Caffe Beer & Winebar u Kemov; Slovenská reštaurácia, Njoy bar a bobule vino&coffee.