Okolo 60% Slnka prekryje Mesiac v piatok 20. marca predpoludním. V deň jarnej rovnodennosti sa tak môžeme na oblohe tešiť na nebeské divadlo Obloha má byť jasná.

zatmenie foto bbonline.skKrajská Hvezdáreň s planetáriom Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, Hvezdáreň v Banskej Bystrici a tunajšia firma TROMF zorganizujú tento deň na Námestí SNP v Banskej Bystrici pozorovanie tohto nebeského divadla prostredníctvom astronomických ďalekohľadov a tiež formou projekcie pod dohľadom profesionálnych astronómov.

Prekrytie Mesiaca a Slnka nastane v piatok 20. marca nad Banskou Bystricou o 9.41 a v prípade priaznivých poveternostných podmienok bude maximálne prekrytie viditeľné okolo 10.50 h a v čiastočnej podobe potrvá do 12-tej. Dôležité je využiť na sledovanie špeciálne okuliare alebo iné prispôsobené sledovacie zariadenia, keďže slnečná žiara pri zatmení môže byť pre ľudské oko nebezpečná. Naposledy sme mali možnosť sledovať podobné čiastočné zatmenie v roku 2011, nasledujúca príležitosť bude až v roku 2022.

Podobné pozorovanie bude prebiehať aj na ďalších miestach v kraji, a to vo Zvolene na ZŠ Hrnčiarska, ale tiež napríklad v Žiari nad Hronom či v Rimavskej Sobote.