Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Neviaže sa však k nemu len tradícia z čias socializmu. Prvýkrát sa oslavoval už pred 123 rokmi.

Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži. Oslavovať sa malo na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii chicagských robotníkov ktoré sa konali roku 1886 za osemhodinový pracovný čas. V roku 1886 sa v celých USA – od New Yorku po San Francisco zdvihla vlna demonštrácií. Centrom  bolo mesto Chicago, kde sa 1. mája zišlo 40 000 štrajkujúcich. Štrajk pokračoval ešte dva dni, no 3. mája bol štrajk potlačený políciou, ktorá začala paľbu do robotníkov. Šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. Po vzniku ČSR bol od roku 1919 prvý májový deň vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. V rokoch 1933 – 1938 sa vyjadroval protest proti fašizmu a vojne. V časoch socializmu bol 1.máj jedným z najdôležitejších sviatkov roka, prezentáciou režimu. S oslavou sviatku boli neoddeliteľne spojené aj heslá a plagáty.

Vďaka redakcii portálu LConline.sk a pani Z. Inasvili z Gruzínska vám prinášame ukážku nielen domácich plagátov, ale aj plagátov z bývalého ZSSR, ktoré v minulom storočí burcovali národy…