Človek by mal smerovať k dosahovaniu šťastného života. Snažiť sa k tomu dospieť, nachádzať svetlé momenty bytia, obklopiť sa krásou, láskou, priateľmi a úsmevom. Viem, slovami to znie „medovo“, ale skutočnosť býva neraz horká. Podarí sa to len niektorým. Niekedy nám však stačí málo a môžeme sa stať šťastnými zo dňa na deň. Postačí zmeniť minimum.

Spravím z Teba šťastného človeka. Zn: Na počkanie

ilustr. foto: Branislav Račko

Slnko sa predvádzalo v plnom majestáte, jeho teplé lúče hladili človeka. Kráčal som frekventovanou pešou zónou v Banskej Bystrici a míňal ľudí. Neviem ako vy, ale ja sa do stretávaných ľudí rád zapozerám. Najmä do ich očí. Niektorí mi darujú úsmev, ale mnohí si ani nevšimnú, že sa na nich dívate.

Odkiaľsi z obchodu vyšla trojica ľudí v dobrej nálade. Rozprávali sa, smiali a vykračovali chvíľu predo mnou. Boli by to takí obyčajní ľudia, keby stredný z nich neniesol so sebou svoj viditeľný kríž. Totiž kráčal o barlách a väčšina ľudí pohľadom zablúdila na jeho nohy – presnejšie na tú nohu, ktorá mu chýbala. Od kolena nižšie už nikdy nezavadí o hranu stola, nepošteklí ňou svoje dieťa, neodkopne ňou futbalovú loptu, ani si víťazne nepobehne a nevyskočí. Fyzicky je natrvalo obmedzený. Verím však, aj podľa jeho úsmevu, že je to človek šťastný a vyrovnaný so svojím osudom.

Kiežby som to isté mohol povedať aj o ostatných ľuďoch, ktorí ma vtedy míňali a takisto prechádzali okolo spomínaného mladého pána s hendikepom. Mnohým z nich by sa hodil úsmev na perách, ten tam ale chýbal. Nejeden z nich totiž nemá nijaký fyzický hendikep, a predsa nie je šťastný. Chýba mu to či ono, chce také či onaké. Napríklad ho trápi, že sa sklamal v láske, že mu niečo ukradli, že nejakú vec mať nemôže, že sa mu niečo nevydarilo. Neuvedomujú si, že majú viac ako si myslia a môžu byť šťastní. V takom prípade stačí zmeniť celkový pohľad na svet. Kamarát mi raz povedal, že keď vidí takýchto a podobných hendikepovaných ľudí, povie si „Som šťastný človek!“, pretože vie, že tí ľudia to majú oveľa ťažšie.

Skúste to aj vy. Pozrite sa vôkol seba a uvedomte si, že mnohí máte viac, ako tí postihnutí a neceníte si to. Veľa ľudí by určite mohli byť šťastnejšími, keby pozmenili svoje myslenie, svoj pohľad na svet. Prajem vám, aby sa to aspoň niekomu z vás podarilo. Je to skvelý pocit…

„Som šťastný človek…“

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – –

Autorov profil na Facebooku: Marcelíno Páleš