Deväťdesiat rôznych akcií s medzinárodnou účasťou, z toho 33 divadelných a tanečných predstavení, 21 koncertov, 8 workshopov, 12 festivalov, 16 diskusií, scénických čítaní, vernisáží, prednášok a ostatných podujatí. Spolu 108 dní v roku, s celkovou návštevnosťou 2 900 ľudí. To je bilancia minuloročnej činnosti banskobystrickej Záhrady – CNK (Centrum nezávislej kultúry).

Každé z uvedených deväťdesiatich podujatí má svoj príbeh, ktorý sa začína nápadom, myšlienkou, pokračuje prípravami a končí realizáciou… Hlavnými postavami sú nadšenci (nie je ich až tak veľa), ktorým sa Záhrada stala srdcovou záležitosťou. A potom, samozrejme, sú to diváci, návštevníci, priatelia Záhrady, ktorí tu našli (nielen) to, čo hľadali.

V decembri to bol napríklad Trh šikovných rúk a tvorivej mysle. Bol presne o tom, o čom hovorí samotný názov. Navyše, okrem toho, že si tu človek mohol vybrať z hromady krásnych vecičiek, atmosféra trhu bola bezprostredná, príjemná a priateľská.

Po trhu ešte nasledoval koncert slovenskej formácie Ear Drum Kru, ktorá produkuje elektronickú tanečnú hudbu a krst jej albumu  The Day After. A Divadlo v Záhrade na určitý čas  zatvorilo svoje brány. Ale k tomu sa ešte dostaneme. Teraz spomenieme ešte niektoré zaujímavé podujatia z minulého roku.

V júni sa konal už piaty ročník Medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia, ktorého témou bol domov (freeDOM). Účastníkom a divákom ponúkol sériu zaujímavých workshopov. Divadlo v Záhrade uviedlo svoju  prvú autorskú inscenáciu Téma Palach. Predstavilo sa pražské Divadlo Archa, talianska Compagnia Teatrale Dionisi, francúzska Compagnie En Croque aj Divadlo z Pasáže so svojou hrou Hamlet a syn.

Záhrada sa aktívne zapojila do 18. ročníka Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2012, hostila jubilujúci folklórny súbor Urpín, Kuba Ursínyho s Provisoriom, trio skvelých muzikantov Kollar, Borlai, Baranyi a veľa ďalších pozoruhodných osobností, umelcov z oblasti hudby, divadla, tanca aj výtvarného umenia.

Medzi Banskobystričanmi zarezonoval aj novembrový happening Kľúče k demokracii, ktorý sa konal v rámci Noci divadiel 2012 a varíroval tému zneužitých symbolov Nežnej revolúcie. V polo-inscenovanom happeningu účinkovali dievčatá z Domu Sv. Vincenta, Konzervatória Pink Harmony vo Zvolene a ďalší dobrovoľníci.

Ako sme už spomenuli, Záhrada je v tomto období zatvorená. Usilovne sa v nej pracuje. Teda, pracuje tím Záhrady a dobrovoľníci. A ako sa uvádza na stránke Záhrady: Už na jar sa môžu návštevníci tešiť na niekoľko alternatívnych kúskov, divadelných predstavení, koncertov a iných podujatí v skvelej atmosfére. Keďže program Záhrady vychádza z potrieb rôznych skupín ľudí, charakterizujú ho komornejšie umelecké produkcie s vyhranenou témou a je otvorený experimentom a menšinovým žánrom. Pre inšpiráciu treba spomenúť pár titulov, z ktorých si budú môcť tento rok návštevníci vybrať: Teatr Novogo Fronta (CZ), Divadlo SkRAT (SK), Divadlo na Peróne (SK), ME-SA (CZ), Trixie Whitley (BE), Clara Luzia (AT) či tradičné hudobné a multižánrové festivaly ako Barbakan, Vlna naživo alebo Intermedia. Aj tento rok Záhrada v spolupráci s občianskym združením SKOK! pripravuje sériu workshopov a predstavení súčasného tanca a fyzického divadla v rámci formátu „Workshow“.

Kto by si chcel zaručiť vstup na niektorú z akcií vopred, má možnosť pridať sa tieto dni k dobrovoľníkom a získať tak permanentky na celý rok 2013. Spolu so Záhradníkmi sa môže zaslúžiť o to, aby bolo kultúry a zelene v meste viac.

O všetkom sa dozviete na facebook stránke Záhrady.

No a na záver nemožno nespomenúť, že vo štvrtok minulý týždeň, sa dvere Záhrady na chvíľu otvorili – kvôli premiére novej inscenácie Mestského divadla – Divadla z Pasáže Rómeo a Júlia. Hralo sa pred vypredaným hľadiskom…

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry je nezisková organizácia, ktorá spočiatku fungovala ako neformálne zoskupenie umelcov, kultúrnych manažérov a dobrovoľníkov. Presťahovaním sa do nových priestorov v záhrade v Beniczkého pasáži v roku 2010 získala organizácia svoj terajší názov. V súčasnosti prevádzkuje priestor v centre Banskej Bystrice, ktorý slúži ako multifunkčné divadelné štúdio s celoročnou dramaturgiou a oddychová zóna v podobe mestského parku s možnosťou organizovania kultúrnych podujatí v exteriéroch. Hlavnou náplňou organizácie je poskytovanie priestoru pre prezentáciu a tvorbu súčasného nezávislého umenia v podobe divadelných a tanečných predstavení, koncertov, festivalov a výstav ale aj pre vlastnú umeleckú produkciu (Divadlo v Záhrade). Záhrada je zároveň domovskou scénou Mestského divadla – Divadla z Pasáže, a tiež sídlom občianskeho združenia SKOK!.