Druhá svetová vojna stále skrýva mnohé tajomstvá. Jednou z mozaiky spomienok sú osudy rómskych partizánov v bývalom Československu. Filmová režisérka Vera Lacková, ktorá je pravnučkou jedného zo zabudnutých rómskych partizánov, niektoré z tajomstiev odkryla vo svojom dokumentárnom filme Ako som sa stala partizánkou. V stredu 2. marca ho za osobnej účasti autorky uvedie banskobystrická Záhrada CNK. 

Aké je to byť Rómom v strednej alebo východnej Európe? Ako ľudia vnímajú dnes rómsku menšinu? Ako ju vnímali v minulosti? Druhá svetová vojna sa v Európe skončila pred 77 rokmi. A stále nie sú odhalené mnohé príbehy. Niektoré možno zostanú navždy tajomstvom. Niektoré odkryla režisérka Vera Lacková vo svojom filme Ako som sa stala partizánkou.

Keď počujete slovo partizán, len málokedy si predstavíte Róma. Po vojne totiž partizánov rómskeho pôvodu označovali za klamárov. Rovnako by málo ľudí uverilo, že sa zapojili do Slovenského národného povstania. O Rómoch sa v tom čase predsa zvyklo hovoriť hanlivo. Deti sa strašili vetami „Počkaj, ukradnú ťa cigáni!“ alebo „Keď ma nebudeš poslúchať, predám ťa cigáňom“… Dlhé roky bola akákoľvek téma o nacistických krivdách spôsobených rómskej menšine tabu. Koncentračné tábory, vypaľovanie domov, vraždenie rodín… Komunisti nechceli mať rómskych hrdinov či obete nacizmu. História na nich zabudla.

„Akoby sa s nami, Rómami, nerátalo,“ hovorí Vera Lacková. „Pritom rómska kultúra vplýva a obohacuje kultúry krajín, kde Rómovia žijú. Pekným príkladom je Španielsko a tanec flamenco. Sotvakto vie, že pochádza od Rómov.“

Film Ako som sa stala partizánkou pomohol Vere Lackovej zostať v kontakte s koreňmi jej rodiny. O skutkoch svojho pradeda sa dozvedela, keď bola ešte dieťa vďaka rozprávkam, ktoré jej rozprávala babička. „Je to veľmi osobný až intímny film. Hovorím v ňom totiž o osude môjho pradeda, vďaka ktorému som objavila príbehy ďalších rómskych partizánov. Aj na nich sa v spoločnosti zabudlo.”

Ich dramatické osudy zďaleka nie sú také, aké sa hovoria deťom. Ani tie, ktoré sa odohrali počas vojny, ale ani tie, ktoré sa odohrali po nej. „Diskriminácia a rasizmus sú súčasťou rómskeho života aj dnes. Nik s tým nič neurobil po vojne a nerobí ani dnes. V spoločnosti rezonujú rovnaké názory ako pred vojnou alebo počas nej, čo považujem za mimoriadne nebezpečné. Najmä v súčasnej dobe, kedy vidíme, že sa opakujú chyby minulosti,“ myslí si režisérka filmu.

Vera Lacková pátrala po osudoch rómskych partizánov vo viacerých slovenských a českých obciach. Pri svojom hľadaní narážala na hlboko zakorenené predsudky, ľahostajnosť a nenávisť voči rómskej komunite. Neraz nás vo filme zarazia spomienky ľudí, s ktorými sa vo filme rozpráva. Jej cesty logicky smerovali aj do Banskej Bystrice, do archívu Múzea SNP. Účasť Rómov v protifašistickom odboji počas druhej svetovej vojny bola aj témou jej výstavy v Záhrade Chavivy Reik v areáli Múzea SNP počas osláv 75. výročia SNP (2019). Vera Lacková ňou previedla aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

„Chcela by som zmeniť pohľad na rómsku komunitu, aby sa o nej informovalo aj zvnútra, nielen zvonku ako doteraz,“ hovorí Vera, ktorej motiváciou je okrem iného aj nabúrať dlhodobý stereotyp o Rómoch ako obyčajných obetiach nacizmu.

„Skutky mnohých Rómov sú nad rámec histórie menšinového etnika a sú zaslúžene súčasťou európskych dejín.“

Film Ako som sa stala partizánkou si môžete pozrieť v stredu 2. marca o 18:00 h v banskobystrickej Záhrade CNK. Súčasťou projekcie je diskusia s režisérkou Verou Lackovou, ktorú bude moderovať Rado Sloboda z Amnesty International Slovensko.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke tomto odkaze a taktiež na stránke filmu. Vstupenky sú dostupné na tomto mieste.