Kremnické vrchy patria počas zimy k vyhľadávaným destináciám bežkárov, a to nielen tých z Banskej Bystrice. Už niekoľko rokov mesto, v súčasnosti prostredníctvom organizácie ZAaRES, znovu pravidelne upravuje najobľúbenejšie trate.

Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica už v uplynulých týždňoch začali s prípravou na nadchádzajúcu zimnú sezónu. Zástupcovia ZAaRES-u vykonali v teréne viaceré obhliadky, stretli sa tiež so zástupcami Lesov Slovenskej republiky či tamojších urbariátov.

„Počas októbra sa na tratiach v úsekoch Králiky – Skalka, Králiky – Hostinec, a Králiky – chata nad Tajovom vykonala aj jesenná údržba. Za pomoci traktora sa pokosili a zmulčovali okraje zvážnic, kde miestami výška buriny a náletových drevín dosahovala výšku viac ako jeden meter,“ informuje aktuálne ZAaRES na svojich internetových stránkach.

Na tratiach boli vyzbierané skaly, vypílené hrubšie stromy a konáre, ktoré zasahovali do tratí. Aj to má následne v zime zjednodušiť a skvalitniť úpravu tratí, a to najmä pri menšej snehovej pokrývke.

Po dvoch rokoch plánuje ZAaRES úpravu aj takzvanej Malachovskej zvážnice až po Horné Pršany. Zosunutá zvážnica sa v minulosti síce raz opravila, neskôr však nevyhovujúci stav bežkárom neprial a miestom nemohol prechádzať ani ratrak. Po novom bude dotknuté miesto ratrak obchádzať. Miesto obchádzky označuje sám ZAaRES za náročné kvôli prudkému klesaniu a následnému prudkému stúpaniu. „Je pravdepodobné, že väčšina bežkárov zoberie bežky do rúk a prejde miestom zosuvu pešo. Ratrak sa teda po prejdení po novej obchádzke vráti a odspodu upraví aj trať smerom k zosuvu,“ dodáva sa v správe na stránke ZAaRES-u.

Podľa informácií ZAaRES-u sa v lokalitách okolo bežkárskych tratí v zimnej sezóne neplánuje žiadna ťažba dreva, ktorá by obmedzila zjazdnosť tratí. V zime sú okrem tratí z banskobystrickej strany upravované mestom Kremnica aj okruhy na Skalke či severný a južný okruh.

Záhradnícke a rekreačné služby mesta zároveň aj v tomto roku pripravujú spustenie areálu zimných športov na plážovom kúpalisku. Aj tam má znovu vzniknúť aj bežkárska trať okolo jazera, jej spustenie však bude závisieť od poveternostných podmienok. ZAaRES v areáli využíva každoročne aj umelé zasnežovanie.