Dnes sa v Banskej Bystrici začína Bábkarská Bystrica 2014 – Dvojitý impulz. Devätnásty ročník medzinárodného festivalu súčasného bábkového divadla pre dospelých a deti, ktorý sa koná každé dva roky, prináša množstvo inšpiratívnych impulzov zo Slovenska aj zahraničia.

Prvý impulz, určený deťom a ich rodičom, počas troch dní uvedie 11 inscenácií zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska. Festival dnes, v utorok 23. septembra, otvorí Akvabatolárium interaktívne predstavenie pre všetkých, čo sú vo vode (plodovej) aj za vodou, v podaní banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí (Teátrium BDNR,10. hod.).

O 14. hod. v Divadelnom šapito pod Pamätníkom SNP sa môžete stretnúť s Alicou. Vizuálno-snovú inscenáciu na motívy knihy Alica v krajine zázrakov uvedie Vysoká škola múzických umení, Bratislava.

dobru chut vlkA do tretice to bude rozprávka o výnimočnom priateľstve, plná humoru a nonsensu, Dobrú chuť, vlk! (Divadelná sála BDNR, 16. hod.).

Večer o 18. hod. sa Teátrium BDNR (Skuteckého 14) stane dejiskom verejnej diskusie o význame a postavení umenia na Slovensku a v zahraničí – Načo festival? Diskusia sa koná v rámci slovenskej iniciatívy www.nacoumenie.sk.

Podrobný program Prvého impulzu nájdete na oficiálnej stránke festivalu.

Druhý impulz Bábkarskej Bystrice 2014, venovaný dospelému divákovi, má reálnu šancu dokázať, že bábkové divadlo pre dospelé publikum tvorí rovnocenného partnera akémukoľvek inému umeleckému druhu, dokáže nadchnúť, prekvapiť, inšpirovať, zaujať… Hlavný organizátor festivalu, Bábkové divadlo na Rázcestí, venuje Druhý impulz niekoľkým výročiam – 450. rokov od narodenia anglického dramatika W. Shakespeara, 100. výročie vypuknutia I. svetovej vojny, 75. výročie vypuknutia II. svetovej vojny, 70. výročie Slovenského národného povstania. Tieto výročia, ako sa uvádza v tlačovej správe Festivalového výboru, ukrývajú v sebe aktuálne spoločenské témy vojny, násilia, extrémizmu, ale aj viery v človeka a ľudskosť samotnú.

Bartimejove pašie – súťaž o vstupenky

Bartimejove pasie plagatV programe Druhého impulz sa predstaví aj bratislavské zoskupenie Med a prach s inscenáciou Bartimejove pašie, ktorá získala cenu Hašterica 2013 za tvorivý čin v oblasti bábkového divadla na Slovensku. O tejto inscenácii si povieme viac a tiež vám dáme možnosť súťažiť o dve vstupenky práve na toto predstavenie.

Monodilema o pravde a strachu, Bartimejove pašie, spracúva posledný zázrak Ježiša Krista pred vstupom do Jeruzalema, ktorým bolo uzdravenie slepca menom Bartimej.

Inscenácia hľadá vyjadrovacie prostriedky v hudbe, pohybe, bábke, herectve, speve, práci s materiálom a snaží sa ich zladiť do jednotnej formy.

Libreto a hudba: Andrej Kalinka, výtvarný koncept: Ivan Martinka, výtvarná spolupráca: Zuzana Malcová, Zoja Zupková, réžia: Andrej Kalinka a Ivan Martinka. Hrajú: Ivan Martinka, Michal Mikuláš a Andrej Kalinka.

Bartimejove pašie – sobota 27. septembra o 15.30 hod. v Dome Slovenského misijného hnutia v Banskej Bystrici (Skuteckého 4).

Do žrebovania 2 vstupenky na predstavenie Bartimejove pašie zaradíme všetkých, ktorí do štvrtku 25. septembra zašlú správnu odpoveď na otázku: Akú cenu získalo zoskupenie Med a prach?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Filip Simonfy.