V priestoroch banskobystrickej Radnice sprístupnili v pondelok 15. júla výstavu s názvom Ekoplagát, ktorú Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky pripravila pri príležitosti stého výročia štátnej ochrany prírody na Slovensku.

Výstava prezentuje tridsať diel – výber ocenených plagátov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia, z trienále medzinárodnej súťažnej prehliadky Ekoplagát z rokov 1984 až 2017. Prehliadka sa koná každý tretí rok v Žiline. Prvá sa konala v Považskej galérii umenia v roku 1978. Celkove zbierka plagátov zo súťažných prehliadok obsahuje približne 1 700 prác od výtvarníkov z viac ako 50 krajín sveta.

Ekoplagát v trojročných cykloch predstavuje širokej verejnosti najnovšie trendy vývoja plagátovej tvorby s problematikou ochrany prírody a životného prostredia. Má kultúrne, spoločenské a výchovné opodstatnenie ako jedna z významných medzinárodných aktivít, ktorá smeruje k zvýšeniu záujmu verejnosti o zachovanie rozmanitosti foriem života na Zemi.

Pravidelnými účastníkmi tejto súťaže sú profesionálni dizajnéri, výtvarníci, kolektívy autorov, agentúry, environmentálne organizácie a inštitúcie a študenti umeleckých škôl.

Výstava Ekoplagát potrvá do nedele 28. júla.