Prezentáciou tvorby sochára Filipa Bednára sa v pondelok na Námestí SNP začal šiesty ročník Festivalu umenia a dizajnu v Banskej Bystrica – Fubaby.

Už v utorok bude festival pokračovať na Nádvorí historickej Radnice od 17.30 koncertom Swingin’ Gentlemen s Martinom Uherekom a Róbertom Raganom. V stredu podvečer je tu od 18-tej hodiny je na programe koncert známych operných melódií a následne vystúpenie Beáty Dubasovej spojené s výstavou fotografií. Neskôr je na programe aj vystúpenie dua Dvaja muzicisti – Mareka Kutnára a Igora Šimega, ktorí predstavia cover verzie známych domácich a svetových hitov. V piatok sa v rovnakom priestore uskutoční od 17.30 h aj jubilejná už 50. Hudobná glosa Igora Šimega, ktorá bude spojená s výstavou fotografií Ivana Levického, Vladimíra Maleka a ďalších.

Festival Fubaby však presiahne so svojim programom aj na Námestie SNP. Tam bude od popoludnia pripravený folklórny program a večer zakončí vystúpenie rapera Suverena od 20-tej hodiny. Stredajšie popoludnie bude znovu patriť folklóru a od 21.00 h vystúpi kapela Rock Reunion. Vo štvrtok od 15-tej hodiny je na programe Ars poetika Neosoliensis.

V piatok o 19.00 h sa uskutoční koncert Bystričania Bystričanom pre Zrnko talentu – charitatívnu zbierku podporujúcu mladé talenty z regiónu. Ďalší sprievodný program bude prebiehať počas dopoludní aj v priestoroch Europa SC.

Hlavným festivalovým večerom bude štvrtok, kedy sa od 19.30 h na banskobystrickom amfiteátri uskutoční koncert kapely IMT Smile. Predchádzať mu však už od 17-tej hodiny bude autogramiáda hokejistov HC ’05 spolu s majstrovskou trofejou, vystúpenie folklórneho súboru Urpín, ale aj gitaristu Dávida Bíleka a kapely MED a tiež zahrá skupina SEMATAM.

Veľká časť festivalového programu je pre verejnosť prístupná bezplatne. Vstupenky je potrebné si zakúpiť na koncert Beáty Dubasovej a Operné nádvorie a posledné voľné vstupenky ešte zostávajú na koncert IMT Smile na banskobystrickom amfiteátri.

Aj tento rok festival sprevádza Banskobystrický montmartre – sympózium maliarov, sochárov a rezbárov. Záver festivalu bude aj v znamení Banskobystrickej míle – orientačného behu po pamiatkach mesta. Viac informácií nájdete na internetovej stránke festivalu. Festival organizuje občianske združenie Mestké hudobné divadlo a agentúra MASCOTT v spolupráci s mestom.