V nedeľu 27. apríla o 16:00 sa Banská Bystrica premení na rozprávkový svet. Veselé kamarátky Mimi a Líza prídu do Záhrady – centra nezávislej kultúry spoločne s autorkou projektu Katarínou Kerekesovou. Spoznáte, ako sa vyrába večerníček, ako sa píše rozprávková knižka alebo ako vznikli príbehy o Mimi a Líze. A zároveň môžete kúpou knižky alebo DVD podporiť rekonštrukciu Bašty pri Lazovnej bráne.

Mimi a Liza v Banskej BystriciMimi a Líza sú dve nerozlučné kamarátky z jedného činžiaka. „Nemyslite si. Ja nespím. Ja som slepá. Svet vidím rukami a ušami. Aj svoju najlepšiu kamošku Lízu takto vidím.“ hovorí v úvode rozprávky malá Mimi. Spoločne so svojou priateľkou otvára deťom svet fantázie a učí ich pozerať sa na svet ušami a rukami.

Jednotlivé príbehy rozprávky vymýšľala Katarína Kerekesová spoločne so scenáristkou Katarínou Molákovou. „Myslím si, že ak ľudia tvoria pre deti so srdcom, tak sa to odzrkadlí aj vo výsledku. Deti na tieto veci citlivo reagujú, takže to pocítia.“ prezradila nám Katarína Kerekesová. „Pri tvorbe rozprávok sme čerpali námety aj z príbehov samotných nevidiacich detí. Napríklad, ako boli na výlete a dostali sa do tieňa stromov, a tak pochopili, čo je to vlastne tieň. Alebo keď mi rozprávali o svojich obľúbených farbách. Zamyslela som sa, ako by som asi vnímala farby, keby som ich nevidela. Odporúčam preto prečítať si môj obľúbený príbeh Mimi a Lízy Zbohom farba sivá.“ Viac sa už dozviete počas rozprávkovej nedele v banskobystrickej Záhrade.

Na podujatí si budete môcť zakúpiť aj knižky a DVD Mimi a Líza. Výťažok z predaja pôjde na podporu rekonštrukcie Bašty pri Lazovnej bráne. Príbeh jej obnovenia sa začal vo februári minulého roku, keď mestské zastupiteľstvo schválilo prenájom budovy na tridsať rokov za symbolické euro občianskemu združeniu Laputa. Jeho cieľom je zrenovovanie jednej z najstarších kultúrnych pamiatok, aby sa o nej dozvedeli nielen Bystričania, ale aby sa stala známou aj za hranicami Slovenska. „Záchrana Bašty je založená na spolupráci štátu, tretieho sektora, súkromného sektora, jednotlivcov, ako aj dobrovoľníkov a samozrejme Mesta Banská Bystrica.“ prezradila nám organizátorka projektu Zuzana Majlingová. „Minulý rok sme odštartovali verejnú zbierku Zabookujte si baštu, vďaka ktorej priebežne získavame finančné dary.Tento rok sme požiadali aj o dotáciu z Ministerstva kultúry SR na projektovú dokumentáciu.Na spolufinancovanie dotácie však potrebujeme vyzbierať ešte 1200 eur.“ Baštu pri Lazovnej bráne môžete podporiť kúpou knižky alebo priamym venovaním peňazí prostredníctvom webovej stránky bastapribrane.sk, na ktorej je umiestnená aplikácia darcovského systému darujme.sk. Viac informácií nájdete na stránke www.bastapribrane.sk.