
Tak ako každý mesiac aj marec v Stredoslovenskom múzeu je bohatý na rôzne podujatia. Tentoraz si prídu na svoje milovníci krásy v hĺbke morí a oceánov, aj všetci, ktorí sa zaujímajú o históriu Banskej Bystrice. Nenechajte si ujsť ani príležitosť objaviť jedinečnosť ponického kostola či rozprávanie na tému tehotenstvo a pôrod aristokratiek v ranom novoveku.
Tajomstvá morí – Maurícius
Za krásou do hĺbky morí a oceánov a za poznaním do minulosti vás zavedie prednáška Tajomstvá morí – Maurícius, ktorá sa uskutoční v stredu 12. marca o 16.00 h v Tihányiovskom kaštieli. Do tajov sopečného ostrova Maurícius vás zasvätí autor aktuálnej výstavy Klenoty morí Milan Berešík. Na prednáške predstaví aj svoju zbierku morských mäkkýšov, ktorá je súčasťou tejto unikátnej výstavy.
Výstava Klenoty morí predstavuje najrozsiahlejšiu slovenskú zbierku morských mäkkýšov zo svetových oceánov. Obsahuje približne tritisíc unikátnych schránok mäkkýšov. Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 22. apríla 2025, je aj akvárium s niektorými druhmi morských živočíchov. Viac informácií nájdete tu.
Míľniky v dejinách medeného mesta
V tomto roku Banská Bystrica oslávi 770. výročie udelenia mestských výsad vtedajším uhorským kráľom Belom IV. Stredoslovenské múzeum (SSM) pri tejto príležitosti pripravilo cyklus besied na zaujímavé témy z minulosti mesta. Prvá beseda sa uskutoční vo štvrtok 13. marca 2025 o 17.00 h v Matejovom dome. Zaujímavé míľniky dejín Banskej Bystrice vám priblíži riaditeľ SSM a publicista Marcel Pecník. Vo svojej prednáške predstaví koncept najdôležitejších okolností, udalostí a osobností, ktoré v priebehu storočí prispeli k formovaniu mesta čo do jeho veľkosti, významu, podoby či atmosféry.
Rozmach Banskej Bystrice nastal po udelení mestských privilégií kráľom Belom IV., vďaka ktorému sa Bystrica stala slobodným kráľovským mestom. Privilégia umožnili mestu samosprávu, vlastný súd a slobodné obchodovanie. Tento krok podporil prílev nemeckých kolonistov, ktorí so sebou priniesli pokročilé technológie v baníctve a v spracovaní kovov.
„Vedeli ste, že prvý richtár Ondrej viedol mesto celé desaťročia? Alebo, že naše mesto niekoľkokrát vyhorelo? Že v ňom bol korunovaný kráľ a sídlil tu jeden z najbohatších podnikov v dejinách ľudstva? Aké sú pamiatky po baníctve v meste, ktoré sa volá Banská… a nikdy sa v ňom neťažilo? Počuli ste niekedy, že v centre námestia sme mali cintorín či ako cestoval morový stĺp a ako pribudli k ruským aj rumunské tabule z vďaky za oslobodenie? To sú všetko otázky, na ktoré dostanete odpoveď na mojej besede v Matejovom dome. Úvodná prednáška návštevníkov vtiahne do najvýznamnejších míľnikov nášho mesta a snažil som sa vybrať aj také, ktoré nie sú až tak medzi Bystričanmi známe,“ pozýva na besedu Marcel Pecník.
Exkurzia za freskami do Poník
Kostol sv. Františka Serafínskeho v Ponikoch stojí v juhovýchodnej časti obce a je ukážkovým príkladom stavebnej dispozície stredovekého kostola tzv. stredoslovenského banského okruhu z prvých desaťročí 14. storočia. Pôvodne bol kostol zasvätený sv. Jánovi Evanjelistovi, ktorý je na nástenných maľbách v interiéri niekoľkokrát aj zobrazený. Kostol má rozsahom, kvalitou aj ikonografickým programom mimoriadnu a unikátnu maliarsku výzdobu stredovekými nástennými monumentálnymi freskami, s použitím vajcovej tempery.
Autentickú atmosféru výnimočného ranogotického ponického kostola môžete zažiť priamo na mieste, v Ponikoch. Stredoslovenské múzeum (SSM) organizuje exkurziu, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 20. marca 2025 o 17.00 h. Dejinami farnosti, stavebným vývojom kostola a významom jeho nástenných malieb vás na nej prevedú reštaurátori malieb a autori publikácie Kostol sv. Františka Serafínskeho v Ponikách. Knihu, ktorú SSM vydalo koncom minulého roka, si na exkurzii môžete aj zakúpiť. Viac o knihe sa dozviete tu.
Nenechajte si ujsť príležitosť objaviť jedinečnosť ponického Kostol sv. Františka Serafínskeho. Doprava do Poník je individuálna, autom alebo autobusom (odchod z autobusovej stanice o 16.00 h), spoločné stretnutie pred Obecným úradom je o 16.45 h. Ku každej vstupenke (5 eur) dostanete aj darček. Viac informácií nájdete tu.
Vznešené a plodné?
V marci sa môžete tešiť aj na ďalšie pokračovanie obľúbeného cyklu Stretnutia s minulosťou. Téma besedy bude skutočne zaujímavá – tehotenstvo a pôrod aristokratiek v ranom novoveku. Známa slovenská historička Diana Duchoňová vám na nej priblíži život ranonovovekej najvyššej spoločnosti. Dozviete sa, aké praktiky sa používali v minulosti na určenie tehotenstva, aká bola starostlivosť o tehotné ženy, ako prebiehali pôrody, či aristokratky dojčili aj ako vyzeralo šestonedelie. Dala sa liečiť neplodnosť? Používali sa v tej dobe prostriedky proti počatiu? Beseda sa uskutoční v stredu 26. marca 2025 o 17.00 h v Thurzovom dome. Viac sa dozviete tu.