„Boli by sme jediní na svete, ktorí by akceptovali vyššiu ponuku mesiac po súťaži,“ tvrdí poslanec Igor Kašper.

informacny system tabule banska bystricaPoslanecká väčšina v mestskom zastupiteľstve nechce novú súťaž na výber firmy, ktorá bude prevádzkovať mestský informačný systém a osádzať reklamné tabule na stĺpy verejného osvetlenia. Počas utorňajšieho zasadnutia odsúhlasili zrušenie pôvodnej súťaže a primátorovi odporučili pripraviť návrh na priamy predaj. Napriek tomu, že konkurenčná spoločnosť doručila samospráve ponuku o 12-tisíc eur vyššiu.

Mestský informačný systém (MIS) by podľa tohto návrhu získala do prenájmu spoločnosť BB EXPO za sumu 58-tisíc eur ročne, čo bola najvyššia ponúknutá čiastka v e-aukcii. Konkurenčná spoločnosť VEGO MARKETING voči priebehu dražby vzniesla viacero pripomienok a žiadala opakovanie e-aukcie. Mestský úrad nakoniec navrhol jej opakovanie.

Väčšinový poslanecký klub SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS spolu s niektorými nezávislými poslancami presadzuje akceptáciu pôvodného víťaza súťaže. A to aj napriek tomu, že VEGO MARKETING v prípade priameho prenájmu ponúkol mestu 70-tisíc eur, teda o 12-tisíc eur viac ako BB EXPO.

info system tabule 2Ladislav Topoľský (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS) ešte v septembri argumentoval tým, že pochybenia v súťaži neboli takého charakteru, aby nemohol byť víťaz súťaže akceptovaný. Rovnaký názor má aj Igor Kašper (nezávislý), ktorý na poslednom zasadnutí MsZ navrhol priamy prenájom stĺpov spoločnosti BB EXPO za 58-tisíc eur. „Bola právoplatná súťaž, ktorá dopadla ako dopadla. Firma, ktorá súťaž robila, potvrdila, že firmy mohli posielať ponuky do poslednej sekundy. Každý mohol do poslednej chvíle zvýšiť ponuku. Vyšla z toho suma 58-tisíc eur,“ hovorí Kašper. Naráža tak na jednu z hlavných námietok spoločnosti VEGO MARKETING, ktorá tvrdila, že jej nebolo umožnené v posledných sekundách navýšiť ponuku.

Kašperove tvrdenie potvrdila aj spoločnosť, ktorá e-aukciu technicky zabezpečovala. Napadnutie súťaže však nespočívalo iba v možnosti podať ponuku v posledných sekundách, ale vytýkalo viacero technických nedostatkov. VEGO MARKETING bolo odhodlané riešiť priebeh súdnou cestou, preto sa mesto nakoniec rozhodlo súťaž zrušiť, čo mu podmienky dovoľovali.

Podľa poslancov BBA môže dôjsť k spáchaniu trestného činu pri správe verejného majetku

Samospráva navrhla opakovať celý proces, v zastupiteľstve však prešiel návrh na priamy prenájom. Banskobystrická alternatíva (BBA) sa pýta, či nedôjde k spáchaniu trestného činu. „Teraz hrozí, že priamy nájom bude nižší, ako mestu najvyššia ponúknutá cena. Môže tak dôjsť k vážnemu poškodeniu mesta, ktoré tak dostane menej peňazí a to bude nielen nevýhodné, ale je otázka, či dokonca nepôjde o trestný čin,“ hovorí Pavol Katreniak.

Pavol Katreniak
Pavol Katreniak

Podľa predsedu klubu BBA predkladá poslanecká väčšina aj Igor Kašper právne napadnuteľné uznesenia. V prípade priameho prenájmu musí byť podľa neho oznámenie istú dobu zverejnené. „Nám ide o čistotu procesu, aby sme sa vyhli súdom. Na primátorovom mieste by som toto odporúčanie nepodpísal a neakceptoval, pretože v budúcnosti s tým môže byť problém,“ dodáva Katreniak.

Podľa Kašpera prebehla pôvodná súťaž najtransparentnejšia ako mohla, a preto nie je potrebné vyhlasovať novú súťaž. „Urazilo ma, keď poslanec Pirošík povedal (na rokovaní zastupiteľstva pozn.red.), že my, ktorí budeme za to hlasovať, budeme konať protizákonne, a že dokonca spáchame trestný čin voči správe majetku mesta. To všetko preto, že zrazu prišla vyššia ponuka. Boli by sme jediní na svete, ktorí by akceptovali vyššiu ponuku mesiac po súťaži,“ argumentuje Kašper.

Čo je to mestský informačný systém?

Mestský informačný systém (MIS) je umiestnený na pozemkoch a zariadeniach samosprávy, zväčša stĺpoch verejného osvetlenia. Nový nájomník bude môcť využívať tieto priestory na reklamné účely. Vyvolávacia cena bola 46 500 eur, v e-aukcii ponúkla spoločnosť BB EXPO 58-tisíc eur a najnovšie dala firma VEGO MARKETING ponuku na 70-tisíc eur za prenájom, pričom v súťaži ponúkli len 55-tisíc eur.