Technologický priemysel napreduje neuveriteľným tempom a je priam nemožné držať krok s najnovšími vychytávkami. Na druhej strane to však ani nie je potrebné – najnovšie neznamená hneď najlepšie. Pozrite sa na výhody a nevýhody kúpy repasovaných notebookov a počítačov.

Investovať alebo neinvestovať do repasovaných zariadení? Na ktorú stranu sa naklonia misky váh?

ZA: Krok smerom k udržateľnej budúcnosti

Kúpou repasovaného notebooku podporíte myšlienku udržateľného nákupného správania a obehového hospodárstva. Nielenže tak predĺžite životnosť zariadenia, ale v konečnom dôsledku sa budete podieľať na znížení objemu vyprodukovaného elektronického odpadu a s ním spojenom dopade na životné prostredie.

ZA: Dokážete výrazne ušetriť

Ak sa rozhodnete pre repasované zariadenie, ušetríte nemalé peniaze. Častokrát sú tieto technológie predávané aj o polovicu lacnejšie, pričom po otestovaní, vyčistení a aktualizovaní fungujú ako nové. Elektronika si zachová svoju hodnotu a okrem toho k nej dostanete aj záruku.

ZA: Dokážu prekonať aj novšie rady

Vďaka IT aktualizáciám a upgradom môže repasovaný notebook dosiahnuť ešte lepšie technologické vlastnosti ako novšie generácie toho istého zariadenia. Prechádzajú dokonca omnoho rozsiahlejším a prísnejším procesom testovania ako nové modely.

PROTI: Drobné chybičky krásy

Pri kúpe repasovaného pc alebo notebooku možno objavíte malé estetické vady, napríklad ľahké škrabance, ktoré nebolo možné pred opätovným uvedením do predaja odstrániť. Tieto vady však nemajú žiaden vplyv na výkon a funkčnosť zariadenia a dokážete z nich ešte aj vyťažiť – môžu byť dôvodom na “vydobytie” nižšej ceny.

PROTI: Obmedzené možnosti

Ak túžite po konkrétnom modeli alebo špecifickej značke, bude ťažké nájsť ho v repasovanej verzii. Hlavne ak ide o zariadenie, ktoré nie je na trhu až tak dlho. K výrobcovi alebo predajcovi sa síce dostanú kúsky, ktoré boli napríklad v 14 dňovej skúšobnej lehote vrátené ako nechcené, no počty budú značne obmedzené.

Tak, čo poviete? Uprednostníte kúpu repasovaných notebookov pred novými nablýskanými “mašinami”?