Politický film, ktorý odhaľuje svinstvá ľudí pri moci, si získal aj Banskobystričanov. Šok, smútok i hnev. Po premiére filmu Sviňa vreli emócie aj v Banskej Bystrici. V závere sa divákom prišli poďakovať aj samotní tvorcovia.

Politický thriller Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna nakrútili podľa bestselleru Arpáda Soltésza. Príbeh mafiána Wagnera, ktorý sa pohybuje vo svete najvyššej politiky, nenechal chladných divákov, ale ani tvorcov.

„Bolo to emotívnejšie ako som čakal, bolo to veľmi silné. Aj napriek tomu, že som nevedel mať taký odstup a pozerať sa na to ako divák, stále v sebe analyzujem pocity, ktoré to zanechalo,“ hovorí po banskobystrickej premiére Andrej Remeník, ktorý si vo filme zahral postavu investigatívneho novinára. Dodal, že hral fiktívnu postavu. v ktorej niekto môže nájsť paralelu so skutočnou postavou. A ako vníma herec prácu novinára? „Práca novinárov je nesmierne dôležitá, hlavne práca serióznych novinárov, ktorí ľuďom prinášajú fakty a odkrývajú svinstvá. Seriózna novinárčina je veľmi náročná a podľa mňa veľmi dôležitá,“ dodal.

Úžasné, že vznikol, hrozné, že sme to dovolili

Príbeh mafiána bol prepletený s politickými kauzami ministra, ale aj s hrozivou situáciou, ktorá sa diala v resocializačnom centre. Práve tam sa stretli dve dievčatá, ktoré držali spolu za cenu straty svojej cti i života. Mladé herečky Petra Dubayová a Dana Droppová sa úlohy zhostili podobne emotívne a obe sa zhodli na tom, že sa to týka nás všetkých.

„Stále mám zmiešané pocity, na ten film sa pozerá ťažko. Na jednej strane je úžasné, že vznikol, ale na druhej strane je hrozné, že mal tú možnosť vzniknúť,“ komentuje Petra Dubayová, ktorá vo filme hrá dievča umiestnené v resocializačnom zariadení.

„Pochybnosti prišli, keď som zistila, čo budem hrať a že sa to nebude hrať ľahko. To, čo môžem spraviť ja, je minimum a veľmi malá obeť oproti tomu, čo si niekto reálne prežil a my to len hráme. Som rada, že som sa mohla spolupodieľať na niečom, čo dokáže ľudí osloviť a posunúť k tomu, že niečo takéto sa okolo nás naozaj deje a treba byť obozretnejší a žiť v prítomnosti,“ doplnila Dana Droppová.

Politický film s reálnym tieňom

Na konci filmu ostalo ticho. Znela len pieseň Slovensko moje, otčina moja… Dospelí, deti aj mládež si akoby v tej chvíli uvedomili, čo sa udialo v posledných rokoch na Slovensku. Na záver filmu totiž zverejnili útržok rozhovoru zavraždeného novinára Jána Kuciaka, ktorý poskytol pre študentské noviny, kde hovorí, že sa o svoju bezpečnosť neobáva. „Niet pochýb, že je to film z prostredia slovenskej politiky, aj keď sa o tom nehovorí nahlas. Myslím, že každý si už v prvých minútach dokázal dosadiť reálne politické postavy do tých fiktívnych,“ hovorí divák Andrej po premiére.

Herecké osobnosti doplnili mladší kolegovia

Hlavnú postavu mafiána Wagnera hrá Jozef Vajda, V silnom politickom príbehu vidíme aj ďalšie slovenské herecké osobnosti ako Diana Mórová, Marko Igonda, Gabriela Marcinková, Daniel Heriban, ale aj ich mladších kolegov – Danu Droppovú, Petru Dubayovú, Máriu Schumerovú a Andreja Remeníka.

Film Sviňa má za sebou historicky najúspešnejší otvárací víkend v slovenskej kinematografii. Od štvrtka do nedele ho už videlo v kinách 98 056-tisíc divákov. Sviňa sa celkovo zaradila na 4. miesto najúspešnejších filmových štartov v slovenských kinách za posledných 20 rokov.